Vesmír

Astronautovi se po roce v kosmu změnila DNA! Dvojče má odlišnou

Astronautovi se po roce v kosmu změnila DNA! Dvojče má odlišnou
Zdroj: Thinkstockphotos

Američan Scott Kelly strávil na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) celý jeden rok. Během svého pobytu v kosmu byl pod neustálým dohledem vědců z NASA. Ti po jeho návratu na zem zjistili, že se astronautovi změnily geny. Experti na to přišli, když porovnali jeho DNA s vzorky jeho jednovaječného dvojčete.

Vědci z NASA přišli na to, že se 7 procent jeho DNA nevrátilo do normálního stavu před pobytem v kosmu. K výsledkům dospěli díky rozsáhlému srovnání s jeho identickým dvojčetem Markem, který zůstal na Zemi. Vzorky se totiž neshodovaly.

Jednovaječná dvojčata přitom mají za normálních okoloností DNA totožnou. Tento fakt už mnohokrát způsobil problémy kriminalistům, kteří pátrali po pachateli trestného činu. Podle vzorku DNA totiž nedokázali určit, které z dvojčat zločin spáchalo.

Kelly byl ve vesmíru pod neustálým dohledem vědců a lékařů, kteří jeho zdravotní stav mapovali. Kosmonaut během roční mise trpěl zvýšeným stresem z nedostatku kyslíku, zvýšenou zánětlivostí těla, a také prošel dramatickou změnou výživy. Všechny tyto okolnosti pak sehrály ve změně jeho genů podstatnou roli.

Nutno však dodat, že 93 procent jeho genetické informace se po ukončení mise vrátilo do původního stavu. Některé "vesmírné geny" však astronautovi zůstaly.

Související obsah

Scott Kelly prošel během ročního pobytu na ISS řadou testů a pokusů. Vědci už také dříve zjistili, že ve vesmíru vyrostl. Tělo se mu prodloužilo o 5 centimetrů. Více ZDE. Kelly se z ročního pobytu na ISS vrátil v březnu 2016 a krátce poté ukončil svojí kariéru. Ve vesmíru strávil dohromady 520 dní.
 

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz