Domácí

Nejvíc týraných zvířat má Ústecký kraj. Mučí tu psy, kočky i koně

Nejvíc týraných zvířat má Ústecký kraj. Mučí tu psy, kočky i koně
Zdroj: Profimedia

Státní veterinární správa a všechny krajské veterinární správy (KVS) včetně KVS pro Ústecký kraj prožívaly výjimečně náročný rok. Jedním ze sledovaných úseků jsou také životní podmínky zvířat a jejich pohoda. V Ústeckém kraji však bylo v roce 2017 nejvíce podnětů na podezření z týrání zvířat z celé republiky.

V roce 2017 KVS obdržela 436 podnětů, z toho 85 na chovy hospodářských zvířat a 351 na chovy zájmových zvířat (psi, kočky, zoozvířata, zverimexy a drobnochovy drůbeže, hlodavců, holubů apod.). Z toho bylo téměř 23 % podnětů oprávněných, kdy se opravdu jednalo o týrání a KVS je předala k dořešení patřičným úřadům.


Celkem bylo v Ústeckém kraji provedeno 695 kontrol, z nichž bylo zjištěno 123 se závadami. Nejčastější porušení se týkala nevhodných podmínek chovu, omezování krmení a napájení, působení nepřiměřených stresových vlivů a nezabezpečení proti úniku. Prokázáno ovšem bylo i porušení veterinárního zákona - především při nezajištění vakcinace psů proti vzteklině.


U kontrol hospodářských zvířat se jednalo zejména o neevidovaná hospodářství, neohlášení změn ve stavu chovaných zvířat a o chov neoznačených zvířat tam, kde je povinnost zvířata označovat. Ve všech případech byla udělena pokuta ve správním řízení. Celkem KVS udělila pokuty ve výši 300 000 Kč.


Mezi kuriózní případy týrání zájmových zvířat patřila kauza chovu psů v okrese Litoměřice, kdy sám chovatel nevěděl, kolik psů vlastně chová, nedokázal říci, jak se který jmenuje a připustil, že někteří ani jméno nemají. Chov se tak po dobu několika let nekontrolovaně rozšiřoval, což dokládala i vzájemná podobnost jedinců.

Související obsah


Muži KVS prokázala nedostatečnou péči, nevhodné podmínky pro chov a u většiny chovaných psů byla nařízena náhradní péče. Podobné případy se řešily na Lounsku u chovatelky 19 psů a také u chovatelů 43 koček. Ve všech případech se jednalo o tzv. „milovníky zvířat“, jejichž snaha pomoci se jim posléze vymkla z rukou a oni si nedokázali připustit, že už péči nezvládnou.


"U hospodářských zvířat jsme řešili týrání 7 koní opět na Lounsku, kde obec na náš návrh nařídila náhradní péči pro všech 7 koní. Byly prokázány nevhodné podmínky pro chov, které ohrožovaly zdraví koní a hříbě ohrožovaly na životě," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz