Soukromí

Útok na soukromí uživatelů facebooku: Zneužili miliony účtů!

Útok na soukromí uživatelů facebooku: Zneužili miliony účtů!
Zdroj: Profimedia

Britská firma Cambridge Analytica měla zneužít soukromé údaje více než 50 milionů uživatelů facebooku, když vyvíjela počítačový program pro podporu Donalda Trumpa před volbami v roce 2016. K použití privátních informací neměla povolení.

Firma v roce 2014 zkoumala chování lidí na sociálních sítích. Vyvíjela software, který měl předpovídat preference voličů a ovlivňovat jejich rozhodování. Podle deníku New York Times využila soukromé údaje z více než 50 milionů účtů bez svolení uživatelů.

Počítačový program měl sestavit profil uživatele a podle něj vybírat politickou reklamu, kterou bude v toku příspěvků nabízet. Tisku to prozradil bývalý zaměstnanec a spoluzakladatel Cambridge Analytica Christopher Wylie. "Na pravidlech nezáleželo. Pro vedení to byla válka, kde je vše povoleno," prohlásil.

Firma měla zneužít facebookové profily asi třetiny severoamerických uživatelů sociální sítě. Podle facebooku za ně zaplatila externímu výzkumníkovi, který tvrdil, že data sbírá pro vědecké a studijní účely.

"Byl to podvod. Přijmeme všechna opatření, která budou potřeba, abychom se ujistili, že jsou tato data vymazána jednou provždy - a budeme postupovat proti všem obviněným stranám," sdělil v oficiálním prohlášení viceprezident Facebooku Paul Grewal. S "výzkumníkem" i firmou ukončila síť spolupráci.

Související obsah

Podle odborníků jde o jeden z vůbec největších útoků na soukromí uživatelů facebooku. Firma přitom na svém webu uvedla, že Donaldu Trumpovi v kampani "poskytla poradenské služby, které mu pomohly vyhrát volby a dostat se do Bílého domu".

Firma je součástí vyšetřování amerického Kongresu, které se týká ovlivnění amerických voleb Ruskem. Generální prokurátorka státu Massachusetts Maura Healeyová pak podle deníku zahájila vyšetřování jak společnosti Cambridge Analytica, tak sociální sítě facebook.

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz