Bydlení

Změna v zákoně: Stavba domu teď vyjde až o polovinu levněji!

Změna v zákoně: Stavba domu teď vyjde až o polovinu levněji!
Zdroj: Profimedia

Za stavbu domu teď můžete výrazně ušetřit. Podle odborníků díky novele stavebního zákona vzroste mezi Čechy zájem o stavbu svépomoci. To hraje do karet především zájemcům o pořízení bungalovu, který si lidé vlastníma rukama staví nejčastěji.

Začátkem letošního roku nabyla účinnosti novela stavebního zákona, která mimo jiné zmírňuje podmínky pro stavbu svépomocí. Zatímco doposud bylo možné bez stavebního povolení realizovat svépomocí pouze dům, jehož zastavěná plocha nepřekročila 150 metrů čtverečních, nyní toto omezení úplně odpadá.

Zájemci o postavení vlastního domu si tak nyní potřebují zařídit pouze územní rozhodnutí nebo územní souhlas s umístěním stavby a také ohlásit vše na stavební úřad. Oproti stavebnímu povolení se za ohlášku platí nižší správní poplatky. Jediná podmínka, která zůstává stejná, se týká počtu podlaží. Pokud by totiž mělo být u plánované stavby pět a více pater, musí být jejím dodavatelem stavební firma.

"Vzhledem k tomu, že novela stavebního zákona poněkud zjednodušuje podmínky pro realizaci jednoduchých staveb i rodinných domků, se dá předpokládat, že se počet staveb stavěných svépomocí zvýší," řekl Miloslav Mašek, generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Související obsah

S tím souhlasí i Lubomír Valenta, marketingový manažer ze společnosti Lomax. "Stavba svépomocí je pro spoustu lidí lákavá především kvůli finanční úspoře: tímto způsobem lze ušetřit až polovinu nákladů oproti realizaci developerskou firmou. Pokud nyní odpadá i potřeba mít stavební povolení, dá se očekávat, že se bude počet staveb svépomocí v následujících letech zvyšovat," uvedl.

Změna ulehčí především zájemcům o bungalovy, které kvůli svému rozvržení mnohdy překračovaly hranici 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. "Současná legislativa umožní mnoha lidem, kteří chtěli stavět právě bungalov s velkou zastavěnou plochou, aby jeho realizaci provedli svépomocí. Dříve to možné nebylo a lidé si na tuto práci museli najímat firmy," uvedl ředitel iniciativy Svépomocí.cz Pavel Tesárek.

I přes uvedené změny ale platí, že si zájemci při stavbě rodinného domu musejí zajistit odborné vedení v osobě stavbyvedoucího. Pro jednoduché stavby jím může být autorizovaný architekt, pro ostatní pak například autorizovaný inženýr či technik.


ČTĚTE TAKÉ:

Je lepší postavit nový dům, nebo rekonstruovat starý?
Architekt radí, jak zařídit garsonku pro studenta

mom, TN.cz

K tématu Bydlení

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz