Vláda

Babišův kabinet úřaduje 100 dní. Tímhle vším vláda zaujala!

Je to přesně 100 dnů, kdy prezident republiky jmenoval vládu Andreje Babiše. Jeho menšinový kabinet sice nezískal důvěru Sněmovny, ale to mu nijak nebránilo v tom, aby se velmi aktivně ujal vlády. Připomeňme si nejzajímavější momenty vládnutí Andreje Babiše.

Andrej Babiš je 12. předsedou vlády České republiky. Jeho kabinet byl jmenovaný 13. prosince.

První zahraniční cesta

Na ni se vydal pár hodin po svém jmenování. Netradičně ale na rozdíl od jiných českých premiérů a prezidentů nejel na Slovensko, ale na Evropský summit do Bruselu.

"Naše politická scéna je jednotná v názoru na ilegální migraci a musíme samozřejmě prosazovat naše zájmy - to znamená bezpečí našich lidí a zároveň bezpečnost Evropanů," hřímal v polovině prosince Babiš.


Právě za aktivní zahraniční politiku zejména v otázce migrace ho chválí politologové. "Ukazuje se, že asi dojde k nějakému kompromisu. Že se mu daří postupně vytvářet koalici podobně smýšlejících zemí, což je pro Českou republiku velmi důležité," má jasno politolog Jan Kubáček.

Neúspěšné sestavení vlády

Andrej Babiš je sice předsedou vlády už 100 dní, z toho je ale téměř 60 - tedy víc jak půlku - v demisi. Prvnímu menšinovému kabinetu totiž Sněmovna 16. ledna nevyslovila důvěru. O osm dní později sice Miloš Zeman Babiše sestavením vlády pověřil podruhé, dodnes se mu to ale nepovedlo.

"Stále nemáme plnohodnotnou vládu s plnohodnotnými partnery, s jasnou odpovědností, ale také mimochodem s většinovou podporou v Poslanecké sněmovně," rekapituluje Kubáček.

Schůzky s prezidentem

Partnery do vlády zatím Babiš stále ještě hledá. Vztahy s Hradem ale udržuje dobré - každý měsíc se v Lánech schází s prezidentem. Třeba po Novém roce si tam pochutnal na svíčkové. Naposledy ale bylo menu prý ještě kaloričtější.

"Takové, jaké má pan prezident rád. Uzený vepřový jazyk s bramborovou kaší a salát a vejce v aspiku a nugátová bábovka," rekapituloval v úterý premiér.


Udržování dobrých vztahů mezi premiérem a hlavou státu je ale v historii naší země běžné. Je tu jediný rozdíl. "Tentokrát vlastně setkávání premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana je relativně hodně zveřejňováno, ventilováno navenek. Stává se takovým jakoby symbolickým setkáním," přemítá politolog Kubáček.

Čapí hnízdo

S policejním vyšetřováním premiéra se Česká republika zatím nesetkala. Odborníci ale varují před možným poškozením reputace v zahraničí. Sto dnů v pozici předsedy vlády dnes Andrej Babiš s největší pravděpodobností příliš neoslaví - momentálně je totiž na jednání Evropské rady v Bruselu.

pez, Šimon Pilek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vláda

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz