Domácí

Otrávených návnad v Česku přibývá! Ohroženi jsou i vaši psi

Otrávených návnad v Česku přibývá! Ohroženi jsou i vaši psi
Zdroj: birdlife.cz

Stále častěji se v Česku objevují případy otrav zvířat. Přestože jsou otrávené návnady většinou určeny pro dravce, doplácí na ně i domácí zvířata, především pak psi. Proti otráveným návnadám bojují pracovníci České společnosti ornitologické (ČSO) s vycvičenými psy. Pomoci však můžete i vy.

Projekt PannonEagleLife pod záštitou ČSO se dlouhodobě snaží o zamezení otrav vzácných dravců, ale také o to, aby kvůli otráveným návnadám nehynula domácí zvířata.

"Nedávno jsme například zaznamenali nález návnad z několika králíků a uhynulé káně na Rychnovsku, kde jsou bohužel tyto případy běžné," upozornila na nebezpečnou oblast Klára Hlubocká z ornitologické společnosti.

"Nejčerstvější je pak případ z minulého týdne ze Strakonicka. Zde byl nalezen mrtvý orel mořský, návnadu jsme však v místě nenašli. Orel si ji mohl přinést i z několikakilometrové vzdálenosti, takže riziko pro okolí stále existuje. Je tedy potřeba varovat lidi z okolí obce Třebohostice, ať dávají při procházkách s dětmi a se psy pozor," upozornila Hlubocká.

Otrávené návnady obsahují karbofuran, účinnou látku insekticidu Furadanu, který je pro tento účel nejčastěji zneužíván. Jde o velmi silný a rychle působící jed. Zvíře uhyne v řádu několika vteřin až hodin, dle jeho velikosti. Bez okamžitého podání protijedu není šance na záchranu. Furadan je u nás již 10 let zakázán, přesto ho lidé k otravám stále používají.

Přispět k záchraně dravců a možná i domácích mazlíčků však můžete i vy. "Stačí, když si na procházkách budete všímat neobvyklých věcí. Pokud uvidíte mrtvého dravce, několik mrtvých zvířat vedle sebe nebo návnadu, ihned informujte policii nebo odborníky ČSO. E-mail a telefonní formulář najdete ZDE.

Od loňského dubna se podobných případů objevilo na 26 po celém území republiky. Ve většině případů se otrava karbofuranem prokázala. Na všech případech pracovala i policie. Dopátrat traviče je však velmi složité a může to trvat i několik let.

Projekt PannonEagleLife je pětiletým projektem EU, do kterého je zapojeno více státu, včetně ČR. Jednou z částí projektu je i trénink psa a následná práce psovoda a psa v terénu při vyhledávání otrávených návnad. Trénink psů probíhá neustále.

Související obsah

Se svými psy dokázala Hlubocká do konce minulého roku najít a předat na 30 kusů mrtvých zvířat a návnad. Nejvýkonnější a nejzkušenější pes zapojený do projektu má pak na kontě už několik set nasazení v terénu. A díky jeho práci se podařilo usvědčit a odsoudit několik travičů. Více o projektu a výcviku psů si můžete přečíst ZDE.

kik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Česko za pátek eviduje 17 659 nově potvrzených případů covidu-19

V pátek v Česku přibylo 17 659 případů covidu, což je o 2 700 méně než před týdnem. Nejvíce nakažených na 100 000 obyvatel je momentálně v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště, Olomouc a Žďár nad Sázavou. V nemocnicích se s covidem aktuálně léčí 6 786 pacientů, z toho 1 052 s těžkým průběhem. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Píše se na Deník.cz