Hymna

Hymna přijde sportovcům krátká. Poslechněte si novou verzi!

Český olympijský výbor (ČOV) dnes představil návrhy na úpravy české hymny, včetně její prodloužené verze. Současná podoba hymny se totiž sportovcům i funkcionářům zdá moc krátká. Do nové verze je zakomponována i druhá sloka, která se při oficiálních ceremoniálech dosud nevyužívala.

Vedení ČOV si prodlouženou verzi objednalo u skladatele Miloše Boka. Společně s dalšími dvěma verzemi ji dnes výbor představil veřejnosti. V jedné z úprav je hymna nově prodloužená o druhou sloku.

Ještě v éře Československa hrála sportovcům na stupních vítězů dvou a půl minutová hymna. Po rozpadu společného státu však zůstala jen česká část, a píseň se tak zkrátila na 80 sekund. Při slavnostních ceremoniálech navíc hraje pouze zkrácená verze, která má 45 sekund.

Poslechněte si novou verzi:

 

To se však nelíbí funkcionářům ani samotným sportovcům, podle kterých je hymna moc krátká. ČOV tak pověřil skladatele Miloše Boka, aby současnou verzi prodloužil. Hymna by se tak nově mohla protáhnout z 45 na 80 sekund.

Aby se však prodloužená verze mohla využívat na oficiálních akcích, museli by ji nejdřív odsouhlasit politici. "Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme otevřít diskuzi, přijít s novým pohledem na věc. Při sportu se přeci hymna hraje jednoznačně nejčastěji," vysvětlit pro web ČOV Jiří Kejval.

Související obsah

Současná hymna pochází z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka. Hudbu k ní pak složil František Škroup. Píseň má dvě sloky, ale jako hymna se při oficiálních příležitostech používá pouze první sloka.

Nová verze bez instrumentálního doprovodu: 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Žebříček nejméně zdravých zemí světa: Na jakém místě skončili ČEŠI? Takový extrém jste nečekali!

To je trapas! Soutěžící SuperStar neznala hymnu

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hymna

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz