Hymna

Nová hymna potřebuje hlasy politiků. Kdo z nich by ji podpořil?

Je to teprve den od chvíle, kdy olympijský výbor zveřejnil novou úpravu hymny, a už teď je zřejmé, že tato verze moc šancí na úspěch nemá. Drtivé většině našich politiků se úprava skladatele a dirigenta Miloše Boka nelíbí. Výjimkou je prakticky jen Kateřina Valachová z ČSSD.

NE - právě to byla nejčastější odpověď na otázku, jestli se poslancům líbí nová úprava hymny. Názor na novou podobu písně Kde domov můj mají téměř všichni stejný. Nikoho moc neohromila.

"Když jsem ji slyšel, tak jsem si vzpomněl na slavnou scénu s Macháčkem ze Samotářů: Co to je za hudbu? Já jsem ji takhle ještě neslyšel. A byla to hymna," nešetřil kritikou předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Já myslím, že to je typická Cimrmanovská slepá ulička," přidal se místopředseda ODS Martin Kupka.

A kritické ohlasy zněly i z dalších stran. "Chtěli byste si ji v této úpravě zazpívat? A cítili se přitom trochu dojatě? Trochu povznešeně? Já, když jsem ji slyšel, tak jsem měl úplně jiné pocity," prohlásil třeba předseda Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Související obsah

Nová verze měla být podle sportovců pompéznější, živější a prodloužená o druhou sloku, aby si vítězové na nejvyšším stupni svou chvíli slávy mohli vychutnat déle. "Já si myslím, že je dobré tu současnou hymnu zachovat," odporoval šéf SPD Tomio Okamura.


A podobného názoru je i předseda STAN Petr Gazdík. "Mám ke státní hymně vztah jako ke svým příbuzným a v případě, že na ně někdo útočí, nebo sahá na moje příbuzné, tak se neznám," pronesl.

Související obsah

Zcela opačného názoru je ale Kateřina Valachová (ČSSD), debatu o změně státního symbolu by připustila. "Mně se líbí nová úprava, byť oproti té stávající je taková víc nakudrnacená," řekla.


Většina politiků je ale proti nové úpravě hymny, původní znění tak zřejmě zůstane nedotčené.

Veronika Polášková / lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hymna

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz