Změna

ZMĚNY OD DUBNA: Novinky v přídavcích i v povinné výbavě aut

ZMĚNY OD DUBNA: Novinky v přídavcích i v povinné výbavě aut
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Automatické hlášení nehody, zápisy do prvních tříd i poslední dny na podání daňového přiznání - věcí, které nás v dubnu čekají, je celá řada. Přečtěte si, co bude jinak, ať pak nejste nepříjemně zaskočeni.

Automatické tísňové volání v autech

Do ostrého provozu se spouští systém automatického tísňového volání. Od prvního dubna mají výrobci povinnost instalovat palubní jednotky systému do všech nových modelových řad osobních aut a nákladních vozidel do 3,5 tuny. Tzv. eCall systém byl vytvořen ke zrychlení doby mezi ohlášením, že se nehoda stala, a příjezdem záchranných složek na místo. Tím je možné výrazně eliminovat následky nehody.

"Podle statistik zemře v ČR ročně 5 až 10 lidí kvůli tomu, že se při dopravní nehodě vážně zraní, nedokážou přivolat pomoc a není ani žádný svědek nehody, který by jim pomohl. Jedná se především o nehody na málo frekventovaných komunikacích v nočních hodinách. V případě těžkého zranění každá minuta rozhoduje o tom, jak vážné následky bude mít na zdraví účastníka nehody," řekl Tomáš Neřold z ministerstva dopravy.

Související obsah

Jak to funguje? V autě je instalována jednotka globálního družicového polohového systému s vestavěnou SIM kartou a hlasovým telefonem. Stisknutím tlačítka SOS nebo v případě automatické aktivace senzorů nárazu ve vozidle se spustí poplach a auto automaticky přenese potřebná data na centrum tísňového volání a k tomu volá na číslo 112.

Potom už posádka komunikuje s operačním důstojníkem, který posuzuje danou situaci a následně vysílá záchranné složky dle potřeby. Pokud posádka v případě automatické aktivace eCallu při telefonickém spojení nereaguje, operační důstojník situaci vyhodnotí tak, že došlo k závažnému zranění a vyšle tam pomoc.

Reportáž o systému eCall:

Zápisy do 1. tříd

Od 3. do 30. dubna se na všech základních školách v Česku budou konat zápisy děti do prvních tříd. Letos k zápisu přijde více než 108 tisíc dětí - z toho 84 300 šestiletých, 700 pětiletých a přes 23 000 sedmiletých a starších. Z původního lednového termínu byly zápisy přesunuty na duben už v loňském roce.

"Ve vývoji předškolních dětí je velmi znát každý měsíc navíc. Více času proto pomůže také rodičům, kteří pro své dítě zvažují například odklad," říká k posunutí zápisů náměstek pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl.

Související obsah

K zápisům tak přijdou letos rodiče s dětmi narozenými od 1. 9. 2011 do 31. 8. 2012. Pokud ale dítě není tělesně nebo duševně přiměřeně vyspělé a požádá-li o to rodič, může ředitel školy odložit začátek povinné školní docházky o jeden školní rok. K žádosti musí být přiloženo jak posouzení příslušného školského poradenského zařízení, tak i odborného lékaře nebo klinického psychologa. Začátek povinné školní docházky lze odložit nejdéle do zahájení školního roku, v němž dítě dovrší osmý rok věku.

Vyhněte se frontám na úřadě

Od letošního roku se změnil způsob dokládání příjmu u žádostí o sociální podporu. Změna právní úpravy se týká především přídavku na dítě a příspěvku na bydlení. U přídavku na dítě došlo ke změně rozhodného období. Místo ročních příjmů je třeba každé čtvrtletí dokládat příjmy za předchozí kvartál. V případě příspěvku na bydlení se zpřesnil výčet nákladů na bydlení a každé čtvrtletí tak Úřad práce (ÚP) musí přezkoumat, zdali nárok na dávku či výši příspěvku trvá.

V praxi to pro příjemce těchto dávek nebo ty, kteří o ně chtějí požádat, znamená, že se musí obrátit na příslušné kontaktní pracoviště ÚP. Po zkušenostech z ledna letošního roku, kdy byl nápor klientů značný, očekává ÚP i začátkem dubna vyšší počet příchozích. Žadatelé ale nemusí trávit hodiny čekáním ve frontách. Osobní návštěva ÚP není vždy nutná.

Související obsah

"Doporučujeme klientům nespěchat na ÚP hned v prvních dnech nového čtvrtletí. Žádosti mohou podávat kdykoli během celého měsíce, v tomto případě dubna. A o dávku je možné požádat až tři měsíce zpětně," upozorňuje generální ředitelka ÚP Kateřina Sadílková.

Potřebné formuláře pro vyřízení jednotlivých dávek státní sociální podpory jsou k dispozici na Integrovaném portálu ministerstva práce a sociálních věcí, kde si je lidé mohou stáhnout a v klidu domova vyplnit. Vyplněnou žádost je možné odevzdat přes podatelnu ÚP nebo zaslat poštou či prostřednictvím datové schránky. ÚP taky nabízí možnost objednat se na určitý termín.

Jaké další změny nás čekají, si přečtěte na následující straně

Prodloužení doby rybolovu

Od začátku měsíce platí nová denní doba rybolovu. Rybáři tak budou moci u vody strávit více času. Denní doba lovu bude rozdělena na dvě části – letní a podzimní. V praxi to znamená, že na mimopstruhových revírech bude platit nová doba lovu, píše web Inrybář.

V dubnu, květnu, červnu, červenci, srpnu a září bude možné lovit od 4 do 24 hodin. V říjnu, listopadu, prosinci, lednu, únoru a březnu potom od 5 do 22 hodin.

Zimní pneumatiky

Obzvlášť v tomto nevyzpytatelném počasí je vhodné si připomenout, do kdy bychom měli mít na autě obuty zimní pneumatiky. Dle zákona mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky od 1. listopadu di 31. března, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo se lze vzhledem k povětrnostním podmínkám domnívat, že se na silnici nacházet bude.

Podle zákona tak od nového měsíce zimní pneumatiky používat nemusíte. Výjimkou jsou úseky se značkou přikazující použít zimní výbavu - ty, pokud není stanoveno dodatkovou tabulkou jinak, platí celoročně. Takže pokud se ještě chystáte na hory, s přezutím rozhodně počkejte. 

Související obsah

Trvalé změny v pražské dopravě

V průběhu dubna dojde v pražské integrované dopravě k několika trvalým změnám, a to u linek:.

220 od 1. 4. 2018

119 a 216 od 3. 4. 2018

312, 322 a 161 od 26. 4. 2018

Někde se zavádí zcela nové spoje, jinde se mění doba odjezdů. O jaké konkrétní změny se jedná, se dočtete na stránkách dopravního podniku.

Poslední šance podat daňové přiznání

Pokud patříte mezi ty, kteří si musejí nebo chtějí podat daňové přiznání, máte na to posledních pár dní. Nejzazším termínem je úterý 3. dubna. To je zároveň datem, do kterého musíte úřadu příslušnou daň zaplatit. Rvát vlasy si ale nemusíte ani tehdy, pokud nestihnete daňové přiznání do 3. dubna podat. Zpoždění do pěti dnů finanční úřady obvykle tolerují a neukládají za něj pokutu.

Související obsah

Termín pro podání daňového přiznání si můžete prodloužit až o další tři měsíce, a to v případě, pokud za vás daňové přiznání podává daňový poradce. I tento fakt ale musíte do 3. dubna doložit finančnímu úřadu, a to zasláním plné moci jak na úřad, tak na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

POZOR: Blíží se 15. duben. Nejhorší den v historii lidstva!

mom, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz