Demence

Byznys s demencí v Česku vzkvétá, táhne bývalé politiky

Byznys s demencí v Česku vzkvétá, táhne bývalé politiky
Zdroj: Profimedia

V Česku momentálně žije 160 tisíc lidí se stařeckou demencí. A odborníci odhadují, že do dvaceti let se tento počet zdvojnásobí. Proto není divu, že péče o nemocné je lákavou podnikatelskou příležitostí.

Byznys s demencí velice láká bývalé politiky a vlivné lobisty. Například exposlanec Boris Šťastný s bývalým lobbistou Milanem Velkem už nyní provozují v hlavním městě tři takzvaná alzheimercentra. A za pár měsíců chtějí otevřít další, píše úterní MF DNES.

Stejný plán má i kontroverzní podnikatel a lobbista Tomáš Hrdlička, o němž se spekuluje jako o šedé eminenci SPD Tomia Okamury - ten chce alzheimercentrum otevřít v pražském Podolí.

V Třebíči pro změnu otevírá první zařízení investiční skupina Delta Capital, pro níž pracuje i bývalý premiér Petr Nečas. A není divu, že tyto investice tak táhnou - měsíc péče v těchto centrech totiž přijde i na třicet tisíc.


Související obsah

"Je to podnikání, které je odolné hospodářským krizím. Není příliš pravděpodobné, že by vědci v dohledné době našli lék na demenci. A pro rodiny je často velmi obtížné se o nemocné postarat vlastními silami," řekl deníku prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

O tom, že je péče o lidi s demencí velmi nákladná, svědčí i to, že už nyní podle odhadů stojí kolem 45 miliard ročně. A to už téměř dosahuje výše ročního rozpočtu Prahy.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz