Andrej Babiš

Rozkol v hnutí ANO. Premiér v demisi se pustil do ministrů!

Rozkol v hnutí ANO. Premiér v demisi se pustil do ministrů!
Zdroj: Profimedia

Premiéra v demisi a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše rozčílily nákladné smlouvy, které členové vlády uzavřeli se svými poradci. Deník MF Dnes totiž upozornil, že ministr zemědělství Jiří Milek platil 181 tisíc měsíčně za mediální poradenství. Babiše štve, že ministři neplní jeho příkaz šetřit.

Podle Babiše musí ministr zemědělství Milek smlouvu s Mirkou Čejkovou, které coby mediální poradkyni platil 181 tisíc korun měsíčně, okamžitě zrušit. Když se premiér v demisi Andrej Babiš o smlouvě dozvěděl, byl pořádně rozčílený.

"Přikázal jsem panu Milkovi, aby to okamžitě zrušit. Je to hrozné, všem ministrům jsem nařídil, že mají šetřit, ale vypadá to, že to někteří nepochopili," citoval Babiše web Novinky.cz. "Vůbec nechápu, proč někoho za takové peníze najal. To je neskutečné," dodal Babiš.

Mediální poradkyně si tak na ministerstvu zemědělství vydělala víc než samotný ministr. Tomu náleží plat 144 700. Na vysokou měsíční odměnu upozornil ve čtvrtečním vydání deník MF Dnes.

Proti článku se Milek ohradil. "Údaje uvedené v dnešní MF DNES, že na Ministerstvu zemědělství pracuje poradkyně za 181 tisíc korun, nejsou pravdivé a jsou interpretovány účelově. Paní Mirka Čejková za leden, únor a půlku března pracovala na DPP (a účtovala si dvakrát 75 tisíc korun. Nyní jsme jí nabídli externí smlouvu, tudíž žádná faktura vystavena nebyla," vzkázal ministr.
 

Připomíná, že na ministerstvo nastoupil za situace, kdy se špatných zaměstnanců nemůže zbavit kvůli služebnímu zákonu.

"Pozice poradce je v systému služebního zákona a zavřených pracovních pozic jediným řešením, které mi bylo k využití loajálních odborníků nabídnuto," řekl Milek. Zrušením pozic v kanceláři ministra podle něj došlo k úspoře 592 tisíc korun měsíčně.

Související obsah

"Od okamžiku, kdy jsem začal vyjadřovat nespokojenost s vedením některých podřízených organizací, vyžadovat informace o hospodaření a ptát se na výběrová řízení, začaly přicházet signály, že přijde reakce. Je smutné, že je kvůli tomu vláčen médii člověk, který pro mne pracuje a s těmito zjištěními mi pomáhá," tvrdí ministr.

Další Milkův poradce Petr Jelínek sice bere "jen" 300 korun na hodinu, je ovšem zároveň výkonným ředitelem firmy Uniles, která spadá pod holding Agrofert.

Právě najímání poradců spojených s holdingem, který premiér v demisi převedl pod svěřenecký fond, Babišovi také vadí.

MF Dnes uvedla, že bez placených poradců řídí resorty jen ministři zahraničí, školství a kultury, kteří si Babišův příkaz, aby šetřili, vzali opravdu k srdci.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz