Pozorování

Čech znovu uchvátil svou fotkou! Zachytil dva neobvyklé jevy

Čech znovu uchvátil svou fotkou! Zachytil dva neobvyklé jevy
Zdroj: facebook

Známý český pozorovatel letos poprvé zachytil unikátní nadoblačný blesk, kterému se říká "červený skřítek". Jev je poměrně častý, ale jen málokomu se podaří ho vyfotit. Snímek, na němž je navíc hvězdokupa Plejády, uchvátil i v zahraničí.

Když se řekne červený skřítek, většina lidí si nejspíš představí trpaslíka oblečeného v rudém kabátku. Stejně se ale říká také nadoblačnému blesku, který s oblibou fotí Martin Popek, pozorovatel Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Tento týden se mu podařilo zachytit první dva červené skřítky (v originále red sprites) v letošní sezoně. Stalo se tak při bouři nad západem Čech. "Na snímku je nad sprity hvězdokupa Plejady," informoval své fanoušky Popek.

Jeho fotky si všimli i administrátoři facebookové stránky Severe Weather Europe, která se věnuje neobvyklým či extrémním meteorologickým jevům v Evropě. Popkovy snímky jsou tak populární i v zahraničí.

Související obsah

Červení skřítci, což jsou nadoblačné blesky, jsou vzácní v tom, že trvají jen zlomek vteřiny. A tak i přesto, že jsou poměrně časté, pouhým okem (a fotoaparátem jen velmi obtížně) je na rozdíl od obyčejných blesků nezachytíte.

Červený skřítek je rozsáhlý elektrický výboj nad bouřkovými mraky velmi silných bouří. Tyto výboje vznikají po pozitivním blesku, tedy výboji mezi kladně nabitým bouřkovým mrakem a zemí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz