Slovenští otrokáři vydělávali i na Češích. Soud je uznal vinnými

V britském Newcastlu proběhl soud se sedmičlenným slovenským gangem, který na severovýchodě Anglie obchodoval s lidmi původem z Česka a Slovenska.

Své oběti pachatelé finančně vysávali - pobírali za ně sociální dávky a nechávali si i velkou část jejich výdělků. Soud novodobé otrokáře uznal vinnými. Verdikt má padnout koncem dubna.

Jeden z nejhorších případů moderního otroctví na severovýchodě Anglie v novodobé historii. Tak o utrpení Čechů a Slováků, které do Newcastlu vlákal sedmičlenný rodinný gang slovenských Romů, mluví britská média. Lidem z vyloučených lokalit, často bezdomovcům, sliboval dobrou práci, místo toho je ale čekalo peklo.


Související obsah

"Tato rodina se systematicky zaměřovala na zoufalé lidi bez prostředků. Nabízela jim dobrou práci, spravedlivé mzdy a možnost ubytování," popsala žalobkyně Diane Spenceová.

Gang vedený Romanem Rafaelem své oběti do Velké Británie vlákal pod záminkou zaměstnání v továrnách na balení potravin. Po příletu je pak za směšnou částu - v přepočtu necelých 6000 korun - prodával do otroctví.


Novodobí otroci museli spát ve sklepě v přeplněných sdílených pokojích. Nad jejich bankovními účty a tedy i výdělky měli plnou kontrolu jejich majitelé. Kvůli prakticky nulovým finančním prostředkům, neznalosti angličtiny i neustálému zastrašování se v podstatě nemohli bránit.

"Ti, co jsou za tento čin zodpovědní, vedli luxusní život, užívali si dovolených v zahraničí a organizovali večírky. To vše za peníze, které ukradli svým obětem," popsala vyšetřovatelka případu Sally MacDonaldová.


Související obsah

Nejmladšímu členovi gangu bylo pouhých 17 let, nejstaršímu 58. O trestu by měl soud rozhodnout 27. dubna.

pez, Petra Matýsková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Gang

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz