Čína

Čína ukazuje zuby. Uspořádala obrovskou námořní přehlídku

V jihočínském moři se konala velkolepá přehlídka čínské námořní flotily, během které byla představena i její jediná letadlová loď. Jedná se o největší flotilu od vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949.

Masivní, silná a připravená k akci. Čína světu ukázala svou rozsáhlou námořní flotilu, včetně své pýchy, jediné letadlové lodě Liao-ning. Velkolepá podívaná se neobešla bez účasti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Podle ministerstva obrany má námořnictvo k dispozici 48 plavidel a 76 helikoptér, stíhaček a bombardérů - které obsluhuje přes deset tisíc námořníků. S investicemi do flotily armáda nešetřila - je největší v 69leté historii země.

Čínský prezident rozsáhlou flotilu při současném dění ve světě považuje za nutnost a během přehlídky volal po její pokračující modernizaci. Z paluby torpédoborce Čchang-ša své vojáky nezapomněl pořádně vyburcovat.

"Musíte se nejen cvičit do skutečného boje, ale být také neustále připraveni. V případě, že vás povolá vládní strana a samotný lid, musíte bojovat za ochranu národních zájmů a práv," řekl námořníkům Si Ťin-pching.

Související obsah


Čína včera také oznámila námořní cvičení v Tchajwanském průlivu, které se má konat 18. dubna. To by mohlo ale zvýšit napjatou situaci, která se v oblasti za poslední měsíc vystupňovala kvůli podpoře tchajwanské vlády Spojenými státy. Čínská vláda si na ostrov dělá nárok.

"Půjde o rutinní cvičení, naše armáda ho ale bude pozorně sledovat. Má naši plnou důvěru," komentovala přehlídku tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.

Přehlídka flotily měla být součástí třídenního cvičení, které začalo ve středu. Nakonec ho námořnictvo o den zkrátilo.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz