řidič

Šoféři přiznají přestupek, i když ho neudělali. Řidičák mají zpět dřív

Šoféři přiznají přestupek, i když ho neudělali. Řidičák mají zpět dřív
Zdroj: Thinkstockphotos

Řada českých řidičů řeší šílené dilema - mohou totiž zjistit, že je výhodnější přiznat se k přestupku, který ani nespáchali. Řidičský průkaz totiž dostanou zpátky dřív, než kdyby trvali na své nevině a tahali se po úřadech.

Jedná se o nepochopitelný paradox, za který mohou platné zákony. Praxe je totiž taková, že pokud šofér spáchá vážný přestupek, za který hrozí ztráta řidičáku, úřady mu průkaz zabaví až do doby, než o všem pravomocně rozhodnou.

A jak upozorňuje sobotní Právo, to může trvat velice dlouho. Pro řidiče je tak podle deníku často výhodnější přiznat se i k přestupku, o němž jsou bytostně přesvědčeni, že ho nespáchali.

Podle lektora a experta na dopravní prostředky Josefa Nekvapila hrozí za vážné přestupky zákaz řízení v rozmezí půl roku až rok. V drtivé většině případů je ovšem zažitá praxe taková, že úřady půlku trestu odpouštějí.

Související obsah

"Jedná se o extrémní nerovnost v řízení mezi řidiči, kteří rezignují na svou obranu, souhlasí s přestupkem a většinou dostanou po čtvrt roce řidičák zpátky, a řidiči, kteří se cítí nevinní, hájí se a o řidičák mohou přijít až na tři roky, přestože jsou nakonec nevinní," vysvětluje Nekvapil.

Ministerstvo dopravy o problému údajně ví a řeší ho chystanými novelami hned několika zákonů. Není ovšem jasné, kdy budou nové návrhy hotové, schválené a platné.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz