Kadibudka

V ČR vznikají speciální kadibudky, bez mobilu na ně ale nesmíte

Se zajímavým nápadem, jak vyřešit nedostatek veřejných toalet, teď přišla radnice Prahy 6. V rámci pilotního projektu umístila na hřiště a sportoviště pět moderních kadibudek. Má to ale jeden háček. Na to, abyste je mohli použít, potřebujete mít u sebe mobilní telefon.

Pro odemčení dveří je tu nutné poslat smsku za deset korun ze svého mobilu. Nejpozději do půl minuty se pak dveře toalety otevřou. Jenže pokud s sebou nemáte mobil nebo vlastníte firemní telefon, který neumožňuje zasílání prémiových sms zpráv, máte smůlu.

Pokud ale máte mobil vybitý, můžete použít nabíječku. Záchod se navíc pyšní inteligentním systémem, který hlídá zásobu toaletního papíru nebo mýdla.

"Pokud mobilní telefon zapomenete, musíte využít starou variantu - jít někam do keře, což jsme právě chtěli eliminovat. Lidé, když mají něco zadarmo, tak nemají sebemenší snahu o to nějakým způsobem pečovat," říká mluvčí Prahy 4 Ondřej Šrámek.

Související obsah

Podle radnice jde zatím o pilotní projekt. V Plzni už jsou ale mnohem dál - od loňského roku se tam díky projektu Vlídné WC zvýšil počet neplacených míst, kam si odskočit. Za poskytnutí toalet zdarma město na oplátku nabídlo restauracím poloviční poplatky za předzahrádky. Přihlásilo se 48 podniků.

Skoro půl milionu korun na veřejné záchody pak vyčlenilo vedení Brna. Do podobného programu Free WC se můžou zapojit restaurace, kavárny nebo bary. Ti, co splní podmínky, dostanou od radnice deset tisíc korun. "Občan, který prochází Brnem a potřebuje nutně využít toaletu, může využít i některou z restaurací," přibližuje projekt tajemní MČ Brno - střed Petr Štika.

Při hledání dostupných toalet pomůže i aplikace WC kompas. V ní aktuálně najdete v Praze na tři stovky veřejně přístupných toalet. Ta vůbec nejstarší tam ale není. Už totiž neexistuje. První veřejná toaleta pochází z 15. století, u bývalé újezdské brány - v místě Karmelitské ulice.

Jana Schillerová/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz