Veřejné toalety

Veřejná WC jsou líheň nemocí, říká se. Lékařka prozradila, jak to je

Veřejná WC jsou líheň nemocí, říká se. Lékařka prozradila, jak to je
Školní toalety | Zdroj: Profimedia

O veřejných toaletách koluje spousta hororových historek a někteří lidé se jim vyhýbají jako čert kříži, protože asi žijí v představě, že se něčím nakazí, i když se jen podívají jejich směrem. Je to opravdu tak hrozné?

Debatu o čistotě veřejných záchodků nyní čerstvě rozdmýchala epidemie žloutenky typu A, která vypukla v americké Kalifornii a kterou místní spojují právě s placenými toaletami.


Mezi lidmi například koluje pověra, že na záchodcích, kde se střídá vysoký počet "uživatelů", se dají chytit i pohlavní choroby jako je kapavka, syfilis nebo chlamydie.


Lékařka Preethi Danielová ovšem uklidňuje - to, že na veřejných toaletách chytíte jakoukoli nemoc, je velmi nepravděpodobné.


Například v případě zmíněných pohlavních chorob by k infikování mohlo dojít jen tehdy, pokud by příslušné "breberky" čekaly přímo na prkýnku a dostaly by se tak do těla přes nějaký bolák, ranku například na stehně nebo na zadku či pohlavním ústrojím.


Související obsah


Podle britského Daily Mailu je prý ovšem pravděpodobnější, že do vás uhodí blesk, když se povezete na létajícím praseti, než že se na veřejných záchodcích takhle nakazíte.


Ještě nižší je podle doktorky Danielové šance, že na záchodcích chytíte rýmu nebo jinou podobnou nemoc. protože přenašeči na studených, tvrdých površích nepřežijí.


Teoreticky sice můžete v kabince chytit třeba salmonelu, ale obecně platí, že musíte přijít do přímého styku s velkým objemem bakterií nebo viru, abyste se nakazili.


Pomoc je přitom jednoduchá - stačí si na odchodu umýt ruce, se zbytkem si už poradí náš imunitní systém. Stejně tak podle lékařky na záchodě nemůžete chytit zánět močových cest.


Související obsah


Respektive to jde, ale můžete si za to sami, svým chováním. Třeba tím, že se různě kroutíte a za každou cenu se snažíte vyhnout kontaktu s prkýnkem. A tak toužíte být z té špinavé kabinky pryč, že měchýř ani pořádně nevyprázdníte a už utíkáte pryč. To všechno pravděpodobnost zánětu močových cest zvyšuje.


A na závěr tři jednoduché rady, jak se na veřejných (i jiných) toaletách chovat, abyste zůstali zdraví:

1. Vždy si po použití toalety důkladně umyjte ruce 

2. Noste s sebou balení antibakteriálního gelu pro větší ochranu

3. Zakryjte prkýnko před usednutím toaletním papírem nebo po použijte antibakteriální ubrousky

ČTĚTE TAKÉ:

Kde se vzalo první WC a kolik času průměrný Čech protrůní?
Nechutné nebezpečí v koupelně: Netušili jste, kde na vás číhá nejvíc bakterií

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz