Věda

Na Uranu páchnou větry nebo zkažená vejce, objevili vědci

Na Uranu páchnou větry nebo zkažená vejce, objevili vědci
Zdroj: NASA

Uran nese vznešené jméno po bohu nebes, po poslední studii se ale dost možná stane terčem vtipů. Astronomové zjistili, že oblaka planety podle všeho kvůli přítomnosti sirovodíku pořádně páchnou po zkažených vejcích a větrech.

Uran je sedmou planetou od Slunce, třetí největší a čtvrtá nejhmotnější planeta ve sluneční soustavě. Tým vědců pod vedením fyzika Patricka Irwina z Oxfordu se zaměřil na výzkum oblaků a provedl nejdetailnější spektroskopickou analýzu.

Ta ukázala, že oblaka ve vyšší atmosféře obsahují sirovodík, planeta tak páchne jako zkažená vejce. Dlouhou dobu se debatovalo o tom, zda na planetě převládá sirovodík, nebo amoniak.

Tím je Uran a pravděpodobně také Neptun ve výrazném kontrastu s plynnými obry Saturnem a Jupiterem, kde se ve vyšší atmosféře nevyskytuje sirovodík, ale je pozorován právě amoniak.

Související obsah

Tyto rozdíly mohou významně napovědět, jak se formovala naše sluneční soustava. Výsledky studie napovídají, že se Uran a Neptun formovaly na rozdílných místech, než se tvořili Saturn a Jupiter a následně migrovaly.

I když poznatky napovídají, že by mohla být atmosféra pro člověka velmi nepříjemná, tento vzdálený svět je úžasnou možností zkoumat časnou historii naší soustavy a také by nám mohla pomoci pochopit podmínky na ledových světech, které obíhají jiné hvězdy.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz