Letadla

Provokace nad Baltem: Ruskou stíhačku dělilo od boeingu 6 metrů

Provokace nad Baltem: Ruskou stíhačku dělilo od boeingu 6 metrů
Zdroj: Profimedia

V mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem se k sobě na vzdálenost šesti metrů přiblížila ruská stíhačka s americkým Boeingem. V této vzdálenosti letěla obě letadla dalších devět minut. Americké námořnictvo označilo ruský manévr za neprofesionální.

Hlídkový letoun Boeing P-8 Poseidon, který patří americkému námořnictvu, prolétal v úterý mezinárodním vzdušným prostorem nad Baltským mořem. Rutinní let však narušila ruská vojenská stíhačka Su-27.

Rusové se podle informací CNN nalepili na hlídkový letoun a dostali se až na vzdálenost šesti metrů. V této poloze pak letadla setrvala dlouhých devět minut. Ruská stíhačka následně manévru zanechala a odletěla.

Americké námořnictvo zpětně oznámilo, že manévr nebyl nebezpečný. Podle armády se však jednalo o neprofesionální počínání ruské posádky letounu. Námořnictvo však oficiálně rozlišuje letecká sblížení pouze na bezpečné a nebezpečné.

Související obsah

Naposledy proletěla stíhačka Su-27 v nebezpečné blízkosti amerického průzkumného letounu v lednu. Nad Černým mořem se tehdy stroje přiblížily na vzdálenost 1,5 metru. Pentagon kvůli tomu Moskvu tvrdě kritizoval. Rusové se ohradili, letoun prý pouze bránil neidentifikovanému objektu v průletu na ruské území.
 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz