Obchody

Více peněz, řada výhod! Obchody se rvou o pokladní! SROVNÁNÍ

Více peněz, řada výhod! Obchody se rvou o pokladní! SROVNÁNÍ
Zdroj: Profimedia

Nejen Kaufland, ale i další obchodní řetězce reagují na nedostatek pracovních sil. Nové zaměstnance se snaží nalákat na vyšší mzdy a nabízejí i řadu benefitů. Nejvíc peněz v současnosti svým zaměstnancům poskytuje Lidl, kde se průměrný plat prodavačky šplhá téměř k třiceti tisícům korun.

Společnost Kaufland ve středu informovala o tom, že od 1. června o čtvrtinu navýší nástupní mzdy svým zaměstnancům. Nové prodavačky ale i další pracovníci v provozu, logistice i závodu se tak dostanou nejméně na 24 tisíc korun hrubého. V Praze a dalších vybraných regionech pak bude minimální výdělek na plný úvazek po zkušební době vyšší - a to 26 tisíc korun hrubého.

"Kromě navýšení mezd poskytuje společnost Kaufland svým zaměstnancům i řadu benefitů, jakými jsou např. nadstandardní příplatky za noční směny, až pět týdnů dovolené, stravenky v hodnotě 80 Kč, kartu Multisport nebo ocenění při pracovních jubileích," informuje mluvčí společnosti Renata Maierl.

Související obsah

Lidl

Reagovat na rychle se měnící situaci na trhu a nedostatek pracovních sil ale musejí i další obchodní řetězce. Nejvyšší odměny nabízí svým zaměstnancům Lidl. "Mzda na pozici prodavač(ka)/pokladní se zvyšuje po prvním a druhém roce. Toto zvýšení mají všichni zaměstnanci zakotveno přímo v pracovní smlouvě. Mzda se poté již dále nenavyšuje," vysvětluje mluvčí Lidlu Zuzana Holá. Aktuální průměrná mzda na této pozici činí po březnovém dvacetiprocentním navýšení 29 552 korun při čtyřicetihodinovém úvazku.

A Lidl láká i na další výhody. "Všichni zaměstnanci mají pět týdnů dovolené od začátku pracovního poměru. Mezi benefity patří také stravenky v hodnotě 80 Kč, pravidelná vánoční prémie a dárek či jednou ročně vitaminový balíček. V prodejnách zároveň nabízíme kratší pracovní úvazky, aby naši zaměstnanci mohli lépe skloubit pracovní a rodinný život," dodává Holá.

Související obsah

Billa

Mzdy rostou ale i prodavačkám v Bille, které si vloni přilepšily o 15 procent. "V prvním kvartále letošního roku BILLA zvýšila mzdu zaměstnancům v logistice a na prodejnách v průměru o tisíc korun, navýšila nominální hodnotu stravenek z 60 na 80 korun a navýšila nárok na dovolenou ze 4 na 5 týdnů všem zaměstnancům (logistika, prodejny, centrála), a to bez ohledu na to, jak dlouhou dobu v naší společnosti pracují," vysvětluje mluvčí společnosti Dana Bratánková.

Globus

Celkem 184 milionů korun pak mezi své zaměstnance v hypermarketech rozdělil Globus. "Chceme být atraktivní zaměstnavatel a mít ve svých týmech ty nejlepší zaměstnance v oboru, proto jsme mzdy upravovali a navyšovali průběžně," říká mluvčí Pavla Hobíková. Konkrétní výši průměrné mzdy neuvádí, ubezpečuje ale, že další investice jsou v plánu i v nadcházejícím obchodním roce. "Mzda našich zaměstnanců je ovlivňována také výplatou například 13. mzdy, vyššími příplatky než jsou zákonem stanovené, poskytováním stravenek a podobně," dodává.

Související obsah

Albert

A mzdy na začátku roku navýšil i Albert. "Bylo to v průměru o 19 procent a polepšili si například prodavači, pokladní, zelináři, řezníci či skladníci. V loňském roce jsme pak navyšovali mzdy na provozních pozicích dvakrát a v průměru činilo navýšení 13,5 procent. Zpětně od ledna za 12 měsíců jsme tak navýšili mzdy provozním kolegům v prodejnách o 32,5 procenta," uvádí mluvčí Jiří Mareček.

Tyto kroky mají směřovat hlavně ke zvýšení spokojenosti zaměstnanců v obchodech. "Také odráží situaci na trhu práce, nedostatek volných pracovních sil a tlak na růst mezd. Ten si vyžádá dodatečné investice do mzdových prostředků, které pro tento rok navyšujeme o více než půl miliardy korun. Výši mezd nezveřejňujeme," dodává.

Tesco

Společnost Tesco se k výši mezd nechce příliš vyjadřovat. "Momentálně probíhají vyjednávání s odborovými organizacemi, ihned jak dojde k dohodě, budeme informovat naše kolegy i veřejnost. Mzdy v našem řetězci jsou srovnatelné s naší konkurencí, nabízíme i řadu dalších zaměstnaneckých benefitů," říká pouze mluvčí Václav Koukolíček. 

Podívejte se na reportáž ze včerejších Televizních novin:

ČTĚTE TAKÉ:

Tohle (ne)podepíšu! Víme, jak má vypadat pracovní smlouva
Měníte práci? 10 rad pro úspěšný start v novém zaměstnání

lud, TN.cz

K tématu Obchody

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz