Použité zboží

Na internetu se dá koupit i použité zboží. Problémy jsou s reklamací

Na internetu se dá koupit i použité zboží. Problémy jsou s reklamací
Zdroj: Profimedia

Sehnat knihu, která je již v knihkupectvích vyprodaná, značkovou kabelku za pakatel nebo zboží, které bylo pouze někým rozbaleno a je tudíž levnější – to jsou některé z důvodů, proč lidé nakupují na e-shopech s použitým zbožím.

A že jich na internetu je. Jenže se může stát, že vám zboží přijde a nefunguje, jak má, nebo je na něm třeba nějaká vada. Co potom? A dá se vlastně použité zboží reklamovat jako to nové?

To z velké části záleží na tom, kde jste nakoupili - jestli u podnikatele nebo u soukromé osoby.

"V případě nákupu použitého zboží od podnikatele jste jako kupující mnohem šířeji chráněni a zboží můžete reklamovat téměř ve stejném režimu a se stejnou vymahatelností, jako když kupujete nové zboží,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Související obsah

Pokud nakoupíte u "soukromníka", může být případná reklamace o dost složitější. "Pokud koupíte zboží od soukromé osoby, tak vám sice rovněž odpovídá za vady, není tu ale stanovena lhůta pro vyřízení reklamace. V případě, kdy prodávající svoji odpovědnost neuzná, budete muset nárok uplatňovat u soudu," vysvětluje Zelený.

Nákup použitého zboží od podnikatele má svá pravidla. Každý prodávající je povinen vás informovat o skutečnosti, že zboží již bylo použito. Musí vás také upozornit na vady zboží a na míru jeho opotřebení, tedy jak dlouho a jakým způsobem bylo používáno.

Dobrým příkladem je pořízení ojetého auta. Tam je důležitý nejen třeba rok výroby, ale také počet najetých kilometrů, který ukáže i na opotřebení další součástí vozidla.

Související obsah

U jiných výrobků ovšem může být odhad opotřebování složitější. Nikdy tak neuškodí důkladná prohlídka věci, kterou máte v plánu koupit.

A jak je to s případnými vadami použitého zboží? "Vadou se v řeči zákona rozumí každý nesoulad skutečných vlastností zboží s vlastnostmi deklarovanými nebo spravedlivě očekávanými. Za vadu se tedy nepovažují nedostatky, o kterých jste jako kupující předem věděli nebo které plynou z míry opotřebení zboží, tedy doby a způsobu jeho používání,“ uvádí Lukáš Zelený.

Třeba při koupi staršího notebooku je pochopitelné, že se baterie vybíjí rychleji než u nového přístroje. Pokud je ovšem baterie úplně "mrtvá" a počítač funguje jen po zapojení do zásuvky, je to důvod k reklamaci.

Související obsah

Reklamovat vadu použitého zboží můžete stejně jako vadu zboží nového. Prodávající má ale možnost smluvně zkrátit dobu záruky. Nikdy to ale nesmí být méně než polovina zákonné doby, tedy méně než rok.

Zákon stanovuje, jakými způsoby je prodávající povinen odstranit případnou vadu. Jedná se o opravu, která nijak nesníží hodnotu zboží, výměnu za zcela stejný nový bezvadný kus, odstoupení od kupní smlouvy či slevu v případě, že vada nebrání dalšímu užívání.


V případě použitého zboží však není dost dobře možné, aby prodávající sehnal zcela stejně opotřebovaný jiný kus. Zákon tedy v tomto případě namísto výměny zboží přiznává kupujícímu právo na přiměřenou slevu z ceny.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz