Slepice

Chcete mít domácí vejce? Slepice jsou téměř vyprodané! PŘEHLED

Loňský dramatický nárůst ceny vajec přidělal před Vánocemi vrásky na čele nejedné ženě v domácnosti. Někteří lidé začali uvažovat o domácím chovu drůbeže. Pokud máte o vlastní vejce zájem, pozorně si přečtěte následující článek. Kuřice jsou totiž v některých krajích naprosto vyprodané.

Cena vajec přesáhla před Vánocemi cenu 50 korun za plato deseti kusů. V letošním roce sice šla cena dolů (přibližně na 39 korun), ale mnoho domácností se začalo zajímat, zda by se jim nevyplatil chov drůbeže.

Průměrná cena za jednu kuřici se pohybuje okolo 145 korun. Do hnízda během jednoho roku snese až 310 vajec. Majitelé však musí počítat s náklady na krmení a další výbavou. Cena 10 kilogramové krmné směsi se pohybuje okolo 165 korun.

Cena jedné kuřice je však v jednotlivých krajích odlišná. Někde dokonce drůbež není k dostání vůbec. Podrobné informace o dostupnosti a ceně kuřic jsme shrnuli do následujícího přehledu.
 

Středočeský kraj
Koupit kuřici momentálně není ve Středních Čechách vůbec snadné. Některé prodejny jsou na dlouhou dobu dopředu vyprodané. Chovatelství ve Zlatníkách dokonce hlásí, že nové kuřice už v letošním roce vůbec nebudou. Od začátku června pak obnoví prodej drůbeže v Hořešovicích na Kladensku. Jedna čtyřměsíční kuřice bude stát 155 korun.

Související obsah

Ústecký kraj
U hranic s Německem je situace daleko lepší. Sedmitýdenní kuřici seženete na Děčínsku za 80 korun. Poslední kusy v současnosti vyprodávají na farmě v Siřejovicích. Na další kuřice si pak zákazníci budou muset počkat až do podzimu. V Jirkově se cena jednoho kusu pohybuje v závislosti na druhu od 170 do 195 korun.

Vysočina
Na Jihlavsku lidé seženou kuřici poměrně snadno. Farem a chovů je v okolí dostatek. Cena za 18týdenní kus se pohybuje okolo 200 korun. O kuřice není nouze ani na Havlíčkobrodsku, kde se prodávají od 160 korun za kus.

Související obsah

Moravskoslezský kraj
Situace na severu Moravy je podstatně komplikovanější. Kuřice jsou na většině farem vyprodané. A drůbežárny hlásí, že nové kusy by měly být k dispozici až na konci srpna. Kuřice jsou nedostupné i na Frýdecko-Místecku. Tam však chovatelé uvádí, že další kusy budou mít už na začátku června. Některé rozvozy pak nabízí kuřice za 170 korun.

Pardubický kraj
Lidé, kteří si chtějí na Pardubicku pořídit kuřice, mají momentálně smůlu. Drůbežárny totiž hlásí, že v letošním roce je poptávka po drůbeži mimořádně vysoká. V jarních termínech je drtivá většina kuřic již vyprodána. A podle chovatelů se rychle plní i objednávky na léto. Zájemci si rezervují jeden 14týdenní kus za 180 korun.

Související obsah

Praha
V hlavním městě je drůbež velice snadno dostupná. Lidé si však za ni připlatí. Po městě fungují i rozvážkové služby, které nové kuřice dovezou přímo k vám domů. Cena se pohybuje v rozmezí 175 až 189 korun za kus. Zákazníci však musí počítat s dalšími náklady na dopravu.

Další kraje
Kuřice nejsou k dostání ani na západě Čech. Například velká drůbežárna ve Střížově hlásí vyprodáno. Na opačném koutu republiky je situace lepší. Ve Zlínském kraji mají chovatelé k dispozici několik druhů kuřic. Obdobné to je i v Olomouckém kraji, kde si mohou lidé vyzvednout kuřice na farmách i o víkendu.
 

jva, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz