Tajemné Česko

Tajemný zámek Zbiroh: Nacistické rituály, poklad i utajovaný radar

Zámek Zbiroh na Rokycansku ukrývá mnoho tajemství. Některá z nich již byla odkryta, jiná si zámek nechává pro sebe uložené hluboko ve skále, na které leží. Jedná se bezesporu o pozoruhodné místo!

Původní románsko-gotický hrad vznikl mezi Prahou a Plzní už na konci 12. století: "Původními majiteli byli Přemyslovci. Byl tady Karel IV. i Rožmberkové, kteří vlastnili hrad téměř sto let," přibližuje dlouhou historii hradu vedoucí expozice zbirožského zámku Anežka Štíchová. Původní hrad nechal přestavět na renesanční zámek až Rudolf II.

Další přestavba čekala zámek v 19. století. Tehdy na ní pracovalo neuvěřitelných patnáct set dělníků. Po krachu majitele ale objekt zažil nepříjemné časy: "Zámek byl vydrancován a v roce 1879 ho koupili úplně prázdný Colloredo-Mansfeldové. Ti ho opět dali do obyvatelného stavu a v roce 1910 se sem nastěhovali," vypráví Anežka Štíchová.

Dlouhou dobu na Zbirohu pobýval také slavný malíř Alfons Mucha se svou rodinou. Ten si zde pronajal velký sál s prosklenou střechou, kde vytvořil mimo jiné i jeho nejznámější dílo – Slovanskou epopej. Dodnes se na zámku můžete ubytovat v apartmánu, kde tento velikán takřka dvacet let bydlel.

Zámek ale Colloredo-Mansfeldové vlastnili jen do začátku druhé světové války. Poté zde sídlil štáb SS, jehož členové ve sklepení zámku prováděli různé rituály: "Je to prostor, kde je přirozená puklina země a vyvěrá odtud energie, což pro ně bylo zajímavé," popisuje Štíchová a přidává historku z konce války: "V roce 1944 sem přiletělo letadlo, které bylo naloženo spisy, zlatem a podobně. Ty věci se někde na zámku schovaly a Němci si mysleli, že si je později vyzvednou. To už ale nestihli a ty věci by se tady měly dodnes někde nacházet," vypráví vedoucí expozice a průvodkyně v jedné osobě.

Související obsah

Nějaké poklady po Němcích ale vydala hradní studna. Ta je mimochodem nejhlubší nejen u nás, ale v celé Evropě. Její hloubka činí úctyhodných 163 metrů. Zhruba ve sto metrech byla studna přepažena falešným dnem, pod nímž se nacházejí boční chodby: "Celý tento prostor je ale zřejmě podminovaný, proto se naskýtají otázky, co tam Němci ukryli, že studnu museli podminovat. Jedním z dohadů je, že by se tam mohla ukrývat jantarová komnata," popisuje Anežka Štíchová.

Na falešném dnu studny se nalezly spisy štábu SS, různé kancelářské potřeby, ale i zbraně. Tyto předměty jsou nyní pro návštěvníky k vidění v rámci expozice zámku. Po válce zámek připadl československé armádě. Ta zde měla schovaný tajný radiolokátor Tamara, díky kterému byl objekt přísně střežený a dokonce musel na dlouhá léta zmizet i z map.

Utajovaný radiolokátor na Zbirohu ale původně vůbec být neměl: "Oni ho zde opravovali, a když ho opravili a zkoušeli, jestli funguje, tak zjistili, že tady nedosahuje několika desítek kilometrů, jako tomu bylo všude jinde, ale dosahuje několika stovek kilometrů," vysvětluje důvod umístění radaru na Zbirohu Štíchová. Silný dosah měla způsobovat buližníková skála, na které je zámek postaven.

Související obsah

Armáda zámek opustila až v roce 2003, od té doby je v soukromých rukou. Mimo jiné je sídlem Templářského řádu a Templáři se zde také pravidelně scházejí.

Zámek Zbiroh je místo s bohatou historií a díky ní je také opředeno řadou pověr a pověstí: "V prostorách dnešní zámecké krčmy byl byt, ve kterém bydlela rodina s dětmi. A jedna malá holčička si hrála na zámeckém nádvoří, spadla do kašny a utopila se. Rodina potom kašnu zasypala a osázela ji květinami. Od té doby je na zámeckém nádvoří občas v noci slyšet pláč a nářek dítěte," vypráví jednu z nich naše průvodkyně.

I ona má s tajemnými historkami na Zbirohu své zkušenosti. Vzpomíná například na situaci, kdy přestalo fungovat světlo na jedné z chodeb: "Zkoušeli jsme pojistky, ale nakonec jsme zjistili, že jsou všechny žárovky povolené," vypráví vedoucí expozice a přidává další podivné situace: "Bezdůvodně se nám spouští alarm, rozsvěcují se některé místnosti anebo tu štěká pes, i když tady žádný není," zakončuje vyprávění o tajemném zámku Anežka Štíchová.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz