Tajemné Česko

Statek Pohádka: Prokleté místo, které "proslavil" vrah Roubal

Je to místo, které jako by z pohádky vypadlo. Možná i proto se tak tento kout malebné Šumavy jmenuje. Paradoxně ale svými legendami a historií připomíná spíše horor.

Tajemnými historkami toto místo oplývá odjakživa: "Podle legendy tam došlo k ukamenování čarodějnice, která měla být zodpovědná za požár v nedaleké obci. Ve chvíli svého posledního výdechu měla čarodějnice proklít celé toto místo i lidi, kteří tam žili," vypráví legendu Ondřej Bezouška, který se výzkumem tajemných míst dlouhodobě zabývá.

V té době na statku žila rodina Panglerlových. Legenda říká, že někteří členové rodiny zešíleli, jiní spáchali sebevraždu a zbytek pak raději uprchl za hranice. Skutečnost je ale, zdá se, poněkud jiná: "Víme, že Panglerlovi na tom místě žili docela v poklidu až do roku 1947, kdy přicházejí Benešovy dekrety a oni se musejí odstěhovat pryč," vypráví tu méně tajemnou, ale pravdivější, variantu Ondřej Bezouška.

Odlehlý statek Pohádka pak dlouhá léta chátrá a obydluje ho až v roce 1991 jistý Ivan Roubal. S jeho příchodem se na tomto malebném místě teprve rozpoutává to pravé zlo. "Měl to být poklidný a hodný člověk a to místo ho záhy změnilo v sériového vraha," říká o něm Ondřej Bezouška z Paranormal týmu.

Roubal chtěl u statku chovat jeleny, ale to mu nebylo povoleno. Začal tedy s chovem čínských vepřů. "Byly s ním problémy už od začátku. Mluvil jsem s místními, kteří říkali, že jeho týraný a podvyživený kůň se toulal po okolních kopcích," popisuje Bezouška.

Související obsah

Podle některých místních byl Roubal ale poměrně nenápadným občanem: "To, co má na svědomí, jsme zjistili až teprve když odsud zmizel a začalo se tu o tom dost povídat. Ale v té době, kdy tady bydlel, se o něm nevědělo vůbec nic. Normálně fungoval jako každý člověk, který se přistěhuje do zdejšího rajónu," vzpomíná například místní hostinský Jan Ježek.

Jiná varianta ale říká, že s Roubalem byly problémy. Málokdo s ním prý vyšel. Na statku měl nakonec zabít spoustu lidí. Dokazování vražd však bylo složité, protože některá těla se nikdy nenašla. Na svědomí měl mít Roubal například svého obchodního partnera Františka Heppnera s přítelkyní. Po jejich zmizení měl Roubal používat jejich automobil a rozprodat jejich nábytek.

Související obsah

Po dlouhém soudním procesu nakonec Roubal dostal doživotí za několikanásobné vraždy. Některá z těl zmizelých lidí se dodnes nenašla. Říká se, že je dal sežrat svým prasatům, aby zahladil důkazy. Ivan Roubal zemřel v roce 2015 v karvinské věznici. Některé hrozivé události tak zůstanou navždy tajemstvím ukrytým mezi zdmi zchátralého šumavského statku.

TN.cz/Jakub Deml
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz