Vysoký tlak

Vysoký tlak zabíjí, čtvrtina lidí ani netuší, že ho má! Nehrozí vám?

Vysoký tlak zabíjí, čtvrtina lidí ani netuší, že ho má! Nehrozí vám?
Zdroj: Profimedia

Lidí s vysokým tlakem raketově přibývá. Podle údajů České společnosti pro hypertenzi (vysoký tlak) jím trpí až 40 % Čechů, čtvrtina nemocných přitom o své chorobě vůbec neví.

Na 17. května tradičně připadá Světový den hypertenze, který má právě na rizika spojená s vysokým tlakem upozornit. Nemocných totiž stále přibývá, například největší česká zdravotní pojišťovna VZP v loňském roce evidovala přes 1,1 milionu pacientů s vysokým tlakem, přitom v roce 2014 jich bylo 850 tisíc. Výdaje na jejich léčbu přesáhly loni 2,84 miliardy korun.

Zmíněné náklady jsou vyhrazeny jen na tuto konkrétní diagnózu, další miliony dá pojišťovna na léčbu nemocí, které může hypertenze způsobovat. "Neléčený vysoký krevní tlak je v přímé souvislosti například s vývojem aterosklerózy, cévních mozkových příhod, ischemické choroby srdeční a dalších. Jen infarkty myokardu stojí pojišťovnu ročně dalších 1,2 miliardy, výdaje za péči o klienty s cévními mozkovými příhodami se pohybují kolem 2 miliard atd." vysvětluje mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Vysokému krevnímu tlaku přitom mohou lidé ve velké míře sami předcházet, a to dodržováním zdravého životního stylu. Důležité jsou také preventivní prohlídky u praktických lékařů, jejichž součástí je i měření krevního tlaku.

Související obsah

Problémem je, že většina nemocných neví, že vysokým tlakem trpí. Nepozorují totiž na sobě žádné příznaky. O to víc potom hrozí, že se u nich rozvine některé ze souvisejících závažných onemocnění.

Prvními projevy vysokého krevního tlaku jsou bolest hlavy, únava, otoky, tlak na hrudi, nespavost, spouštění krve z nosu, hučení v uších, později i pocit na zvracení, svalové křeče či dušnost.

Zdravý člověk by měl mít krevní tlak při měření u lékaře 140/90 a při měření doma pod 135/85. Riziko vysokého tlaku roste s věkem, ale třeba také s onemocněním cukrovkou. Nepříznivě na nemoc působí konzumace nezdravých jídel, kouření, nadměrné pití alkoholu, nedostatek pohybu, obezita, chronický stres, nadměrné solení apod.

Související obsah

Pokud máte tlak nad 140/90, hrozí vám cévní mozková příhoda, infarkt myokardu, srdeční selhání, demence, poškození funkce ledvin, zhoršení zraku, poruchy erekce.

S vysokým tlakem si částečně můžete bojovat sami. Přestaňte kouřit, zhubněte, začněte se hýbat, omezte množství soli a tuků (uzenin, instantních jídel, brambůrků, slaného pečiva). Vyvarujte se kofeinu, do jídelníčku naopak zařaďte čerstvou zeleninu a ovoce.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz