Ekologové

Ekologové brání dostavbě 250 km dálnic! V oblasti žijí křečci či mlži

Dostavbu desítek kilometrů dálnic po celém Česku stále brzdí ekologičtí aktivisté. Celkem jde o asi 250 kilometrů. Důvody ochranářů jsou různé - například zachování populace křečků, mlžů, nebo netopýrů.

Dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi, D49 mezi Hulínem a Fryštákem nebo D55 z Olomouce do Břeclavi. To jsou nedokončené úseky, které brzdí ochranáři přírody.

"Každý úsek, který je blokován zbytečně a nesmyslně, jako například modernizace, vyvolává velký údiv, a řekněme velkou nejasnost, proč vlastně je to konáno," nechápe mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Výstavba D1 mezi Přerovem a Říkovicemi byla ekology blokována kvůli tomu, že by ohrozila životy mnoha živočichů. Mezi nimi je například křeček nebo netopýr. "Jsou tam nějací obojživelníci, nějací savci a ptáci, nějací netopýři, je tam asi 15 druhů," uvedl Miroslav Patrik z organizace Děti země.

V tomto případě ostravský krajský soud před dvěma měsíci rozhodl, že ŘSD může ve výstavbě pokračovat, zamítl žalobu ekologů, kvůli kterým byly práce pozastaveny. Aktivisté teď míří k odvolacímu soudu.

Související obsah

A křeček stojí v cestě také D49 a D55. Na jihu Čech se nezačala stavět D3 mezi Českými Budějovicemi a Rakouskem zase kvůli perlorodce. Rekord ale patří D8, dokončena byla po 32 letech, ekologové byli proti už od začátku.

Stavby nemusejí brzdit jen ekologové, ale také archeologové. "S archeology jsme schopni se domluvit, což platí na D11, na těch úsecích, že nejprve začnou prohledávat a kontrolovat úseky, kam potřebujeme se stavební technikou nejdřív, třeba do klíčových míst zakládání mostních pilíř," vyjmenoval Rýdl.

Kvůli archeologům se zpozdila například stavba D3 mezi Lužnicí a Bošilcem na jihu Čech. Našli tam předměty z doby před 10 000 lety až do 13. století.

Veronika Polášková/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekologové

Důležité Události

Píše se na Deník.cz