Housenka

Horor u Jihlavy! Z obřích bílých kokonů vylézaly stovky housenek

Horor u Jihlavy! Z obřích bílých kokonů vylézaly stovky housenek
Zdroj: zpravy@nova.cz

Pohled jako z hororu se naskytl čtenáři Liborovi u silnice vedoucí z Měšína do Jihlavy. Objevil strom plný pavučinových kokonů s housenkami. Podle entomologů nejde o nic neobvyklého, podobná hnízda staví housenky na jaře běžně.

Na desítky centimetrů velké pavučinové kokony visící z větví stromu mohou v těchto dnech narazit lidé při svých procházkách. Podle entomologů se jedná o běžné chování housenek, které se právě líhnou.

Libor tak při svých toulkách nejspíš narazil na housenky bourovce březového. "Vylézají ze společného hnízda, kde se narodily z vajíček, a chrání se pavučinami, je to normální chování," popsal entomolog Michal Hoskovec.

Motýli si nejčastěji ke kladení vajíček vybírají lípy, břízy, hlohy, trnky či vrby. Housenky jsou tmavě hnědé až šedivě hnědé s rezavými skvrnami na hřbetě. Žijí společně v pavučinovém hnízdě, které opouštějí jen při cestě za potravou. Kuklí se v pevném, hladkém, oválném kokonu. Po zakuklení se líhnou červenohnědí motýli s bílými příčkami na křídlech a rozpětím 3 - 5 centimetrů.

Některé housenky obalí pavučinami celé stromy

Podle jiného entomologa Dušana Trávníčka se podobné obrázky objevují každoročně. Někdy je dokonce možné vidět celé stromy pokryté pavučinami. „Nejčastěji se jedná o dílo housenek nenápadných motýlků předivek. Je jich více druhů, většinou se však jedná o předivku zhoubnou," vysvětlil.

Související obsah

Kokony si housenky dělají za účelem ochrany proti predátorům a také si uvnitř vytvářejí vhodné mikroklima. Nejčastěji se vyskytují na střemchách, brslenech, třešních, jeřábech.

"I když výjevy připomínají apokalypsu, tak většina napadených stromů přežije bez úhony. Na začátku léta se housenky zakuklí a vyletí z nich motýli. Předivky mají jenom jednu generaci ročně a stromy se vzpamatují. Na konci léta už zase mají listy," dodal Trávníček.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Máte rádi berušky? Tak pozor, přenášejí pohlavní chorobu

mom, TN.cz

K tématu Housenka

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz