Inspektor TV Nova

Inspektor navštívil hradeckou dominantu. Bílá věž získala stříbro

Památkový inspektor se tentokrát vydal prověřit dominantu Hradce Králové, Bílou věž. Ta svůj název získala díky barvě hořického pískovce. Je vysoká 72 metrů, ale původně byla mnohem nižší.

Bílá věž stojí na vyvýšeném Velkém náměstí hned vedle Chrámu svatého Ducha. Do dálky září bílou barvou, tu určuje stavební materiál, hořický pískovec. V devadesátých letech minulého století se ale očista staletími zašlého pláště příliš nepovedla a Bílá věž poněkud zčernala, staronový kabát dostala před třemi lety.

"Museli jsme použít tlakový proud vody s přídavkem určité chemie," prozradil televizi Nova Miroslav Franc z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.

Zvon Augustýn ve věži je třetí největší v České republice, váží 10 tun a letos je to 509 roků, co byl odlit. Paradoxně Augustýn zvonil v dřevěné zvonici na náměstí už 72 roků, a až potom začali hradečtí z milodarů stavět Bílou věž.

Po dokončení, v roce 1581, byla vysoká jen 48 metrů. Když pak pomocí rumpálu a kladky zvon do věže dostali, zjistili, že jeho otřesy ohrožují celou statiku věže. Muselo se tak přistavět ještě dalších 24 metrů.

Související obsah

Z ochozů ve výšce 60 metrů je nádherný výhled na celý královéhradecký okres. Za deset korun tu můžete použít i dalekohledy.

Jsou to tři roky, co Bílá věž prodělala velkou rekonstrukci. Původní historické prvky tu architekt odkryl, zubem času opotřebované části se ručně dodělávaly a doplnily moderní technikou.

Dospělí zde zaplatí 70 korun, studenti a senioři mají vstup za 50. Průvodce tu není třeba, Bílou věží prostupují dotykové panely, ze kterých se dozvíte celou historii.

Související obsah

Unikátním je také skleněný model hradecké dominanty. Najednou se na prohlídku úzkých prostor vejde jen 30 návštěvníků.

Parkoviště pro stovky aut je přímo pod Bílou věží, ale připravte se, že každá započatá hodina stojí 30 korun, a to včetně sobot a nedělí.

Toalety jsou veřejné a vzdálené 30 metrů. Restaurací a hospod je pak na Velkém náměstí v centru východočeské metropole bezpočet. Bílá věž podle hodnocení památkového inspektora si zaslouží stříbrnou medaili.

vbo, Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz