Domácí

PŘEHLED: Sucho trápí vodáky, mnoho řek je výrazně pod limitem

Dlouhotrvající sucho má velký vliv i na stav českých řek. Celá řada míst je kvůli nízkému průtoku prakticky nesjízdná, týká se to navíc i větších toků. Vodáci by si tak měli výjezd pořádně naplánovat, nebo se musí připravit na občasné přenášení.

Sucho stále trápí Českou republiku a ani občasné bouřky situaci nějak výrazně nezlepšují. Pokud nebude pršet delší dobu, vodácká sezóna může být pro spoustu lidí velmi neuspokojivá.

Situace na některých tocích je skutečně zoufalá, nízké průtoky a stav sucha hlásí celkem 62 stanic napříč celou republikou, v mnoha případech se sice jedná o menší toky, jestli ale bude suché počasí pokračovat, situace se zhorší i na těch větších.

Z těch nejoblíbenějších hlásí velmi nízký průtok například Jizera, v horní části stav sucha zaznamenalo hned několik stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Horní i střední část je podle portálu Raft.cz hluboko pod limitem.

Kousek pod limitem je také například střední část Lužnice. Těsně kolem limitu sjízdnosti se pohybuje také oblíbená Otava, týká se to horní i střední části z Radešova.

Velmi nízký průtok podle portálu Raft.cz trápí Sázavu, kde je například na horní části ze Žďáru hladina na 18 centimetrech, limit pro sjízdnost je přitom kolem 55 centimetrů. Situace je o něco lepší na střední části z Ledče a dolní části z Týnce, i tak je ale voda stále pod limitem sjízdnosti.

Zdroj: raft.cz

*Řeky pod limitem nemusí být nesjízdné.

Těsně pod limitem je také Vltava v horní části. Těsně pod limitem je i stav ve Vyšším Brodu.

I když vodáci smutní, sezónu jen tak nevzdávají a i přes sucho a nízké průtoky jich na vodu vyráží stále velké množství. Samotná sjízdnost řek je závislá na mnoha faktorech, zkušenější vodáci si dokážou i za nižších stavů najít proudnici s dostatkem vody.

Související obsah

Majitelé kajaků a plastových kánoí, zkušení vodáci nebo ti, kterým nevadí občasné přetahování, tak mohou vyrazit na řeku, i když je voda pod limitem sjízdnosti. Naopak rafty, laminátky nebo začínající vodáci potřebují vody více.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz