Rakousko

Erdogana naštvalo vyhoštění imámů z Vídně: Bude svatá válka!

Erdogana naštvalo vyhoštění imámů z Vídně: Bude svatá válka!
Zdroj: Profimedia

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rozčileně kritizoval rakouské rozhodnutí zavřít mešity a vyhostit imámy placené tureckou společností ATIB. Označil to za protiislámské gesto a slíbil odvetu.

Erdoganova reakce přišla den poté, co rakouská vláda oznámila, že se chystá vykázat 60 tureckých imámů a jejich rodiny a uzavře sedm mešit jako součást zásahu proti „politickému islámu“. „Tato opatření, která zavádí rakouský kancléř Kurz, se obávám povedou svět k válce mezi křížem a půlměsícem,“ reagoval Erdogan v projevu v Istanbulu, informují světová média.

Rakušané v pátek oznámili, že jejich rozhodnutí se týká imámů s vazbami na organizaci turecko-islámských kulturních sdružení (AKIB), která je pobočkou turecké náboženské agentury Diyanet. V Rakousku platí od roku 2015 nový zákon upravující působení náboženských organizací v zemi. Nesmí být například financovány ze zahraničí.

Rozhodnutí rakouské vlády přivítaly dokonce i opoziční poslanci. „Je to první rozumná věc, kterou tato vláda udělala,“ reagovali sociální demokraté.

Související obsah

V Rakousku žije asi 600 tisíc muslimů, z toho více než polovina je tureckého původu. Vztahy mezi Ankarou a Vídní jsou napjaté od roku 2016, kdy v Turecku došlo k neúspěšnému pokusu o puč, po němž následovala velká vlna zatýkání Erdoganovy opozice. Vídeň zakázala tureckým agitátorům pořádat mítinky mezi krajany.

Postoj nové rakouské vlády vůči Turecku naznačili lídři vládních stran už při podpisu koaliční smlouvy, ke které došlo na vrchu Kahlenberg u Vídně. Symbolicky na místě, kde evropská armáda pod vedením Jana Sobieského porazila Turky a ukončila obklíčení Vídně.
 

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz