Inspektor TV Nova

Důl ze 14. století inspektora TV NOVA uchvátil, dostal zlato!

Památkový inspektor Televize Nova si dnes vybral velmi netradiční cíl. Zavede vás do unikátního prostředí cínového dolu ze čtrnáctého století. Důl Jeroným leží blízko Podstrání na Sokolovsku a zpřístupněn byl v roce 2013.

S jistou dávkou nadsázky se dá říct, že důl připomíná kostel postavený pod zemí. I on má své klenby a opěrné pilíře.

Turisté se dostanou asi do třicetimetrové hloubky. Od čtrnáctého století se v dole Jeroným těžil cín. "Cín se používal na nádobí, ale potom také samozřejmě jako důležitá přísada bronzu. A z bronzu se například vyráběla děla," vysvětluje ředitel sokolovského muzea Michael Rund.

Stěny a stropy jsou často zbarveny černě. A to od sazí z ohňů, kterými středověcí havíři rozrušovali skálu a trhali větší bloky. Rubali také takzvanými želízky a špičáky. Právě tyto rýhy asi 500 let staré po sobě havíři zanechali.

Terén sice místy není jednoduchý, ale děti školního věku ho hravě zvládnou. Rodiče o ně nemusí mít strach. Horníci důl pravidelně čistí, vynáší nánosy bahna a zeminy, aby se mohl Jeroným pro veřejnost rozšiřovat.

Související obsah

Inspektora hodně zaujaly i původní středověké dřevěné žlaby, kterými se důl odvodňoval.

Důl Jeroným, který spravuje sokolovské muzeum, najdete blízko obce Podstrání směrem na Krásno. Hned vedle silnice. Co se týče zázemí - důl nabízí občerstvení, včetně toalet. Vstupné je 60 korun - pro děti 40. Parkoviště je zdarma.

Důl Jeroným a prostředí středověkých havířů památkového inspektora nadchnul. Pokladní proto nechal na dveře vylepit zlatou inspektorskou medaili.

pez, František Nyklas, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz