Domácí

Zlotřilý entomolog kšeftoval s chráněnými motýly.

Rozsáhlé obchodní machinace s chráněnými živočichy se podařilo utnout brněnským kriminalistům. Podezřelé obchody začali prověřovat už v září 2018. Terčem jejich pozornosti byly nabídky vypreparovaných a přísně chráněných druhů motýlů na jednom světově známém aukčním portále. Údajně bývalý entomolog z Frýdecko-Místecka, který měl za nekalým obchodem stát, si tak měl přijít na miliony korun.

V nabídce se spolu s běžnými a nechráněnými druhy motýlů objevovali i jasoň červenooký a jasoň dymnivkový, kteří patří mezi kriticky ohrožené. Právě jasoňů červenookých se podle informací TV NOVA mělo v mužově sbírce nacházet 1857. Tento druh motýla je přitom na území Česka od 30. let minulého století vyhubený.

Související obsah

Mezi sběrateli je jasoň červenooký velmi ceněný a pro entomology představuje něco jako Svatý grál. Prodejní cena jednoho takového motýla se pohybuje až kolem 250 euro. Celkem u obchodníka policisté objevili 9147 preparovaných motýlů a jedná se o největší podobný případ v Česku. Podezřelý prodejce podle informací policie nebyl žádný troškař. V jeho nabídce se nenacházely jednotlivé kusy, ale celé stovky motýlů chráněných druhů.

Související obsah

Začátkem roku 2019 musel být případ na čas odložen, protože vyšetřovatelé narazili na problémy spojené se získáváním informací od zahraničních subjektů. Nedařilo se jim tak dobrat ke konkrétním lidem, kteří za obchodem stojí. Zlom v případu nastal v okamžiku, kdy kriminalisté zjistili, že motýli jsou k zájemcům ve skutečnosti odesíláni z Česka.

Související obsah

"Prodejce se totiž ve svých nabídkách snažil vyvolat dojem, že je obchod uskutečňován ze zahraničí, konkrétně ze Spojených států amerických. Práce na případu se tak znovu rozjela na plné obrátky. Operativní činností se policisté dostali na stopu muži z okresu Frýdek Místek. Při realizaci domovní prohlídky byli sami velmi překvapeni, jaké množství vzácných motýlů u něj objevili," řekl policejní mluvčí David Chaloupka.

Související obsah

Podle informací policie byly některé exempláře už připravené v balíčcích k odeslání, nadepsané adresami z různých zemí. Pokud by se zlotřilému entomologovi podařilo všechny prodat, přišel by si na několik milionů korun.

Spolu s hmyzem našli v mužově bytě policisté i hotovost v dolarech a eurech, v přepočtu za 954 tisíc korun. "Případ nadále prověřujeme pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Pachateli tak za uvedený skutek hrozí trest odnětí svobody s horní hranicí do tří let," dodává Chaloupka.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz