Bolševník velkolepý

Obří květina vyrůstá u břehů řek! Způsobuje popáleniny i slepotu

Obří květina vyrůstá u břehů řek! Způsobuje popáleniny i slepotu
Zdroj: Profimedia

Bolestivé puchýře, vážné popáleniny a v krajním případě i slepota – takové následky může mít setkání s bolševníkem velkolepým. Tuto impozantní rostlinu najdete i v Česku a není vůbec lehké se jí zbavit. Na pozoru byste se měli mít právě v těchto dnech, kdy je koncentrace nebezpečných látek v její dužině na maximu.

Na první pohled úchvatná rostlina s velkými bílými květy, na druhý jedna z nejnebezpečnějších, kterou v Česku máme. Bolševník velkolepý, který může dorůstat až do 5metrové výšky, pochází původně z Asie, do Česka se ale dostal už v 60. letech 19. století.

Původně sem byl přivezen jako nenáročná okrasná rostlina a nikdo nevěděl o tom, jak zákeřný může být. Postupně začal vytlačovat českou vegetaci a dnes figuruje na seznamu nebezpečných invazivních druhů, které mohou ničit původní ekosystémy.

"Rostliny, které jsou na seznamu, způsobují problémy, ohrožují druhovou diverzitu, mají vliv na ekonomiku – stojí nás to značné prostředky. Je třeba dalšímu šíření zabránit," popisuje Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Jenže zbavit se bolševníku není vůbec jednoduché. Podle českých zákonů je přitom majitel pozemku povinen zabezpečit, aby se rostlina dál nešířila. Při likvidaci by měl mít člověk oblečen ochranný oděv, obličejový štít a případně také respirátor. Kosení bolševníku dalšímu šíření nezabrání, nutné je vykopat ho i s kořenem, rozsekat na kousky a zlikvidovat. K jeho odstranění se používají také silné chemikálie.

Zdroj: Profimedia

Ve volné přírodě roste bolševník na stovkách míst. Jedny z nejhorších zkušeností s ním mají v Karlovarském kraji, kde mimo jiné lemuje břehy řeky Ohře. Kraj dokonce na boj s touto invazivní rostlinou vypisuje dotace. Z rozpočtu na něj vyčlenil dva miliony korun, každý z žadatelů může dostat až 300 tisíc. "Dotace je neinvestičního charakteru a lze ji použít na mechanickou nebo chemickou likvidaci bolševníku velkolepého, křídlatky sachalinské, japonské či české, a netýkavky žláznaté," přiblížil krajský radní Karel Jakobec.

Bolševník není na hraní, může vás i oslepit

Pokud v přírodě na bolševník narazíte, v žádném případě na něj nesahejte. Šťáva z lodyh a listů totiž obsahuje fototoxické furanokumariny. Jedná se o látky, které na světle způsobují těžké poleptání a zpuchýřnatění kůže. Čirá tekutina se uvolňuje při narušení rostliny. Koncentrace nebezpečných látek přitom kolísá – nejvyšší je v červnu, nejnižší v listopadu.

Před bolševníkem byste měli varovat především děti, které mohou tlusté lodyhy rostliny lákat ke hrám. Jenže jedna taková napodobenina foukačky nebo dalekohledu může mít fatální následky – třeba i znetvoření obličeje, pokud by se šťáva dostala do očí, hrozí v krajním případě i oslepnutí.

Související obsah

Toxická reakce se nemusí projevit hned, ale klidně až za několik hodin, když se postižená část těla dostane na světlo. Rány jsou velmi bolestivé a špatně se hojí. Mohou na kůži trvale zanechat jizvy, potřísněná místa bývají dlouhou dobu citlivá na světlo, mohou se objevovat také vyrážky.

První pomocí je okamžité omytí potřísněného místa pod proudem vody. Poté byste měli zabránit přístupu světla k zasažené pokožce. Pokud je zranění vážnější, okamžitě navštivte lékaře.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz