Zajímavosti

Maminka varuje před nebezpečnou rostlinou. Její syn musí na plastickou operaci

Maminka varuje před nebezpečnou rostlinou. Její syn musí na plastickou operaci
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia

Malý chlapec ve Velké Británii se dotkl nebezpečné rostliny. Ta mu způsobila nepříjemné popáleniny na rukou a obličeji, kvůli kterým musí podstoupit plastickou operaci. Tato invazivní rostlina hojně roste i v České republice.

Chlapec v britském městě Leek vyběhl mimo školní pozemek, aby sebral odkopnutý balón. Během cesty pro něj se však pravděpodobně otřel o bolševník velkolepý. Ten na jeho kůži vypustil toxickou látku, uvedl web The Mirror.

Ta 12letému klučinovi způsobila ošklivé popáleniny na ruce a obličeji. "Ptala jsem se ho, co dělal, ale nevěděl, co popáleniny způsobuje. Šel do školy, odkud mi v 11 hodin volali, že se zdvojnásobily," řekla podle webu Stoke Sentinel chlapcova matka Kimberley.

Bolševník velkolepý prý mohl chlapce připravit o zrak. Kimberley ho tak vzala k plastickému chirurgovi, u kterého bude nejspíš chlapec muset podstoupit operaci. Kvůli tomu si musí klučina své jizvy zakrývat, jelikož přímý sluneční svit může jeho stav ještě zhoršit.

Související obsah

Tato nebezpečná invazivní rostlina roste i v České republice, a to již od roku 1862. Jediná rostlina vyprodukuje až 100 tisíc semen. Díky tomu a své odolnosti se bolševník velkolepý rychle a snadno šíří na úkor zbytku vegetace.

Již 15 minut po dotyku s lidskou kůží začíná fototoxická reakce. Po dalších 24 hodinách se na kůži objeví zánět a puchýře. Dokonce dokáže způsobit popáleniny třetího stupně. Kůže pak může být na postižených místech citlivá vůči UV záření a hyperpigmentovaná.

Čeští vědci objevili rostlinu, která čistí půdu od ropy (04/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz