Taťána Malá

Opozice tepe Malou, která má vést spravedlnost. Toto jim na ní vadí

Sestavování vlády má další zádrhel. ČSSD, komunisté a opozice mají problém s Taťánou Malou z hnutí Ano, která by se měla stát ministryní spravedlnosti. V čele rezortu by podle nich neměl být člověk, který prohlásil, že by se mohlo odložit trestní stíhání Andreje Babiše na dobu, kdy už nebude premiérem. To podle kritiků naprosto popírá rovné postavení občanů před zákonem.

Taťána Malá je poslankyně za hnutí ANO a místopředsedkyně Mandátového a imunitního výboru. Právě ona by měla v nové vládě Andreje Babiše usednout na křeslo ministryně spravedlnosti.

"Co se týká priorit, tak mezi ty nejzákladnější patří zrychlení soudního řízení a vymahatelnosti práva," prozradila kandidátka na ministryni spravedlnosti.

Jenže to se nelíbí opozici. Podle ní není Malá vhodným člověkem, který by měl vést rezort spravedlnosti. Místopředseda ODS Martin Kupka uvedl, že se Malá už sama diskvalifikovala.

"Když navrhovala, že by se vlastně celá kauza Čapího hnízda mohla odsunout, až už Andrej Babiš nebude premiérem," připomíná Kupka. S tím souhlasí předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Související obsah

"Porušuje princip rovnosti občanů před zákonem. To, že někdo je premiér, tak nemůže být nijak zvýhodněn v trestním stíhání a nemůže být nijakým způsobem upřednostněn - takové výroky si ministr spravedlnosti nemůže dovolit," kritizuje Malou Pospíšil, který sám resort spravedlnosti řídil.

"Spravedlnost znamená měřit všem stejně. Pokud je nyní ministryní spravedlnosti paní Malá, která proslula výroky, že trestní stíhání je možné v případě premiéra Babiše odložit klidně i o čtyři roky, není spravedlnost v České republice v dobrých rukou," hodnotí Malou šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Související obsah

Malá uvedla, že ji spekulace, že by měla kauzu Čapí hnízdo coby ministryně spravedlnosti ovlivňovat, udivují a šokují. "Já jsem určitě neočekávala, že mě opoziční kolegové, politici, budou chválit. Já přistupuji k té nominaci opravdu se vší pokorou," tvrdí Malá.

Politici ale mají vůči Malé i další výhrady, než jen výrok v kauze Čapí hnízdo. Vytýkají jí například to, že je spolumajitelkou insolvenční firmy. Tím pádem by se jako ministryně spravedlnosti mohla dostat do střetu zájmů. Na tohle téma TV Nova v sobotu ona sama řekla, že střet zájmů vylučuje a aby předešla nějakým pochybnostem, tak svůj podíl ve firmě už prý převedla na svého manžela.

A třetí záležitost, která se opozici nelíbí, je její vzdělání. Taťána Malá vystudovala práva na soukromé vysoké škole v Bratislavě. Například Jiří Pospíšil říká, že titul z této školy ji neopravňuje k tomu, aby v České republice vykonávala funkci soudce, advokáta nebo notáře, tedy, že nemá klasické právnické vzdělání. Česko mělo zatím 16 ministrů spravedlnosti a všichni měli právnické vzdělání získané na veřejných vysokých školách v Česku.

Ani ČSSD není z Taťány Malé nadšená. Předseda Hamáček se podle svých slov bude Babiše ptát, proč je zrovna ona kandidátkou na ministra spravedlnosti. Malá se nelíbí ani komunistům. Podle Babiše je ale Malá dobrým kandidátem a je prý dobře, že na ministerstvo spravedlnosti přijde někdo, kdo nemá s rezortem vazby.
 

vbo, Veronika Polášková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz