Miloš Zeman

Vyšší pokuty i občanka za jeden den. Zeman podepsal nové zákony

Vyšší pokuty i občanka za jeden den. Zeman podepsal nové zákony
Zdroj: oficiální zdroj

Pět nových zákonů podepsal v pondělí prezident Miloš Zeman. Schválil například občanské průkazy s čipem či zákaz papírových rakví. Podpisem stvrdil také zákon, který souvisí se zvyšováním pokut za přestupky, a to až desetinásobně.

Občanské průkazy s čipem

zákon ze dne 31. května 2017, kterým se mění zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Novela mimo jiné obsahuje plošné zavedení občanských průkazů s elektronickým kontaktním čipem, a to zdarma. Lidem by měly umožnit přihlášení do vybraných systémů státní správy a vyřízení některých záležitostí z domu bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. Čip by měl obsahovat také elektronický podpis.

Novela také umožňuje zkrátit za příplatek dobu pro vydání občanského průkazu a cestovního pasu. Za vydání občanky do 24 hodin se bude účtovat poplatek tisíc korun, za vydání do pěti dnů 500 korun. U pasů budou poplatky vyšší - za pas vydaný do 24 hodin 6000 korun, do pěti dnů 3000 korun. Prodlouží se i platnost občanských průkazů pro lidi nad 70 let, a to na 35 let. Účinnosti by novela měla nabýt rok po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Konec papírových rakví

zákon ze dne 31. května 2017, kterým se mění zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Novým zájemcům o podnikání v pohřebnictví ukládá novela povinnost složit zkoušku a prokázat praxi v oboru. Středoškoláci budou potřebovat pětiletou praxi, lidé se základním vzděláním desetiletou. Zákon také zakazuje nejlevnější papírové rakve, nově budou muset mít alespoň pět vrstev.

Za trestný čin hanobení lidských ostatků bude považováno třeba i dočasné odložení těla mimo márnici. Těla nebudou moci být vystavována bez dřívějšího souhlasu zemřelých, to je i krok proti komerčním výstavám lidských těl. Mrtvě narozené děti do 500 gramů nově nebudou považovány za odpad, ale rodiče se budou moci rozhodnout, jestli jej chtějí pohřbít. Účinnosti by měla nabít dva měsíce od vyhlášení ve Sbírce.

Související obsah

Vyšší pokut yza přestupky

zákon ze dne 9. června 2017, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a zákona o některých přestupcích

Návrh převádí většinu skutkových podstat přestupků do sankčních částí zákonů, které upravují výkon veřejné správy. Návrh zákona mimo jiné odstraňuje nyní zdvojené úpravy a přináší terminologické změny. Například současné správní delikty budou nově přestupky.

Norma mění zhruba 250 předpisů a čítá víc než 1400 stran. Navazuje na nové zákony o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a na zákon o některých přestupcích, které budou účinné od července. Zvyšují například pokuty za některé přestupky až desetinásobně.

Využívání dat ze systémů veřejné správy

zákon ze dne 31. května 2017, kterým se mění některé zákony v oblasti průmyslového vlastnictví v souvislosti s využíváním údajů z informačních systémů veřejné správy

Úřad průmyslového vlastnictví jako orgán veřejné bude moci v potřebném rozsahu využívat referenční údaje ze základního registru obyvatel, jakož i historické údaje z informačního systému evidence obyvatel a z informačního systému cizinců.

"Možnost využívat údaje z registru obyvatel a informačních systémů je důležitá pro zajištění hladkého průběhu správních řízení, vedených Úřadem průmyslového vlastnictví, a vedení rejstříků práv průmyslového vlastnictví, ale i pro napojení dalších informačních systémů," uvedl ministr Jan Mládek.

Související obsah

Levnější vysokorychlostní sítě

zákon ze dne 31. května 2017 o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací a o změně některých souvisejících zákonů

Uvedeným zákonem byla do českého právního řádu implementována směrnice EU. Jejím cílem je stanovit minimální práva a povinnosti platné v celé Evropské unii se záměrem usnadnit zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací a meziodvětvovou koordinaci.

Snížení nákladů na budování takovýchto sítí elektronických komunikací přispěje k dosažení digitalizace veřejného sektoru, což kromě snížení nákladů na veřejnou správu a zvýšení účinnosti služeb poskytovaných občanům přinese digitální pákový efekt pro všechna odvětví hospodářství. Do roku 2020 by mohli operátoři ušetřit až 30 procent.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENÝ NÁPAD: Mladík vymyslel, jak snadno ušetřit za placené parkování! Tohle nikdy nedělejte

SPADLA KLEC: Jágrova Veronika musí v Americe zaplatit tučnou pokutu! Jakého činu se dopustila?

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz