Odstíny bolesti

Máte problém se zády? Víme, který typ bolesti vás ohrožuje nejvíc

Máte problém se zády? Víme, který typ bolesti vás ohrožuje nejvíc
Zdroj: Thinkstockphotos

Bolesti zad patří k jedněm z nejčastějších problémů, se kterými se lidé potýkají. Jsou důsledkem současného životního stylu, ke kterému patří jednostranné dlouhodobé přetěžování, statická práce a málo pohybu. Řadu rizik přináší i sedavé zaměstnání. Jaký typ bolesti bychom v žádném případě neměli podceňovat?

Bolesti zad jsou po nemocech z nachlazení druhou nejčastější příčinou návštěv praktického lékaře. Nejčastěji si lidé stěžují na bolesti v oblasti bederní páteře. Odezní-li provokující faktor, vyřeší se řada poruch během krátké chvíle. Může jít o nadměrnou zátěž, jednostranné přetížení, infekce apod.

Tyto stavy se označují jako prosté bolesti zda a patří mezi ně akutní krční, hrudní a bederní blokády. Je však důležité rozpoznat stavy, které dráždí nervovou strukturu a pacienta potenciálně ohrožují. Alarmující jsou neustupující kruté bolesti zad, opakující se těžké blokády zad, bolesti vystřelující do končetin a prstů, zhoršující se svalové oslabení včetně poruchy citlivosti či poruchy chůze.

Trápí i vás nějaké zdravotní problémy? Přinesla vám bolest do života komplikace? Podělte se o svůj příběh! Napište nám na zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

S podobnými problémy mají zkušenosti především lidé z kanceláří. Dlouhé sezení ovlivňuje celkové držení těla, svalový systém či vazy. Vliv na lidské zdraví mají také moderní technologie. Vyvolávají například tzv. syndrom esemeskového krku. Když je hlava dlouhou dobu předkloněna a krk se ohýbá směrem dolů, zvyšuje se tlak na krční páteř. Syndrom může být doprovázen chronickou bolestní hlavy, ramen, horních zad, větším zakřivením páteře, časnějším nástupem artritidy, nižší kapacitou plic či poškozením svalů a nervů.

Související obsah

Nekomplikované zdravotní potíže sice mohou rychle odeznít, mohou se však velmi snadno opakovat – zejména pokud se jedná o nadměrnou zátěž, jednostranné přetěžování, dlouhé stání nebo sezeni atd. V akutní fázi pomáhá klid na lůžku, na přechodnou dobu lze také používat krční límec. Po zmírnění bolesti by se měl člověk co nejrychleji zapojit do běžných denních aktivit, zvyšovat intenzitu zátěže, vynechat činnosti, které bolest zvyšují, aby se obtíže nestaly chronickými.

V rámci prevence je vhodné upravit pracovní místo, pohybový režim a volit kompenzační cvičení pod vedením fyzioterapeutu. Vhodná je redukce váhy a zajištění zdravého spánku. Léčbu lze podpořit také vybranými léky. Na bolestivé stavy zad, kloubů, svalů i vazů je vhodné použít lokální nesteroidní antirevmatika, např. Ibalgin krém.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz