Domácí

Boj o Pocheho stále zuří! Během středy by se mělo rozhodnout

Bude v nové vládě Miroslav Poche, nebo ne? Premiér v demisi Andrej Babiš to neočekává a podle všeho tak vyhoví přání prezidenta. Sociální demokraté chtějí po premiérovi, aby kvůli tomu na prezidenta podal kompetenční žalobu. Premiér to ovšem předem odmítl. Resort zahraničí tedy zřejmě povede předseda ČSSD a kandidát na ministra vnitra Jan Hamáček.

Poslanci ČSSD svým podpisem stvrdili vládní spolupráci s hnutím ANO. "Všech 15 členů našeho klubu přislíbilo, že podepíší koaliční smlouvu," potvrdil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Andrej Babiš ale v úterý řekl, že Miroslava Pocheho před prezidentem v případě jeho nejmenování ministrem nepodrží. Navíc uvedl, že na hlavu státu kompetenční žalobu nepodá.

"Já myslím, že není důvod. Dojde vlastně k náhradní alternativě, kde by pan Hamáček měl být pověřen ministerstvem zahraničních věcí," uvedl předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Podle předsedy ČSSD by v případě takového scénáře koalice ohrožena nebyla, muselo by se ale najít řešení. "Stejně, jako to bylo v minulosti například v případě ministerstva zdravotnictví, kdy také po nějakou dobu prezident, tuším pan prezident Klaus, odmítal jmenovat ministra, tak to řešení budeme hledat," vysvětlil předseda ČSSD Jan Hamáček.

Opoziční strany shodně poukazují na to, že podle Ústavy prezident kabinet navržený premiérem jmenovat musí. "Já mohu říct, že pamatuji jmenování všech vlád od roku 90. Nikdy si však nepamatuji tak trapnou a nedůstojnou šaškárnu, která obchází ústavní pravidla," myslí si předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Kdo tedy sestavuje vládu? Pan prezident? Nebo nemusíme mít už parlamentní volby, stačí nám prezidentské a bude si pan prezident určovat, kdo má být ve vládě?" ptá se předseda ODS Petr Fiala.

Hrad dnes situaci kolem jmenování Pocheho komentovat nechtěl. "Vláda bude jmenována zítra v 9:00 na Pražském hradě. Žádný další komentář do té doby poskytovat nebudeme," reagoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Koaliční vláda ANO a ČSSD má ve Sněmovně jen 93 poslanců, potřebuje tedy i hlasy KSČM. Komunistům ovšem zase vadí, že ve vládě zůstanou ministři zdravotnictví a dopravy Adam Vojtěch a Dan Ťok. O tom, zda kabinet podrží, budou jednat v sobotu.
 

Šimon Pilek/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz