Máslo

Ceny másla prudce rostou! Přesáhnou 60 korun jako loni?

Ceny másla prudce rostou! Přesáhnou 60 korun jako loni?
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Máselná krize je na spadnutí! Stejně jako před rokem už průměrné ceny za kostku másla překročily 50 korun. V některých obchodech ho koupíte ještě o pár korun dražší. Lidé si ale zatím nedělají zásoby, a tak odborníci doufají, že ceny nepřesáhnou loňský rekord.

Jako by se historie opakovala. Tak jako loni šplhají ceny másla závratnou rychlostí. V červnu byly dokonce vyšší než v roce 2017, kdy způsobily máselnou krizi, průměrně už překročily 50 korun. Upozornil na to portál lidovky.cz.

Některé řetězce ale prodávají kostku másla o několik korun dráže, vybrané produkty dokonce za 57 korun. To už je jen o tři a půl koruny méně, než byl loňský rekord. Ceny měsíčně vzrostly o deset až patnáct procent.

I přesto si ale lidé zatím podle odborníků nezačali dělat zásoby, jako tomu bylo loni, kdy skupovali máslo v akci a uschovávali ho v mrazáku "na horší časy". Ceny másla ale podle analýz strmě stoupají v celé Evropské unii.

Související obsah

Experti nárůst vysvětlují tím, že poptávka násobně převyšuje nabídku. Češi v posledních letech máslo konzumují více, než tomu bylo v minulosti. Navíc rostou ceny mléka a smetany, ze kterých se máslo vyrábí.

I přesto odborníci doufají, že letošní ceny nedosáhnou hodnoty těch loňských. "Nemyslím si, že by letošní ceny převýšily ty loňské. Češi snad odjedou na dovolenou a ceny másla opadnou," uvedl pro portál předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

epa, TN.cz

K tématu Máslo

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz