Máslo

Je to tady zase: Máslo je dražší než vloni, cena roste v celé EU

Je to tady zase: Máslo je dražší než vloni, cena roste v celé EU
Zdroj: Getty Images

Máslo opět zdražuje, poprvé od poslední krize. Ceny v EU vyletěly oproti loňskému červnu nahoru o 18 %, v Česku dokonce o 19 %. Vyplývá to ze statistik Evropské komise. Pokud se trend zvyšování cen udrží, je možné, že po prázdninách budeme muset kvůli máslu sahat ještě hlouběji do kapsy.

Ke konci loňského roku zažilo Česko nejen velkou vajíčkovou, ale i mlékárenskou krizi, kdy se ceny másla dostaly do astronomických výšin. Nyní hrozí krize podobná. Podle ČSÚ byla totiž v květnu průměrná cena za 250 gramů čerstvého másla 49,22 Kč, což bylo zvýšení o více jak tři koruny oproti letošnímu dubnu.

"Už během srpna překonají evropské ceny másla loňská absolutní maxima. Důvodem je slabší jarní produkce mléka v EU a stále silná poptávka," popsal problém na svém twitterovém účtu ekonom Lukáš Kovanda.

Na změnu cen už reagují i markety. Například řetězec Tesco prodává kostku za 49,90 Kč. Poděbradské čerstvé máslo pak stojí na internetovém obchodu Kosik.cz dokonce 52,90 Kč a podobně je na tom i máslo od Madety na e-shopu Rohlik.cz.

"Od našich dodavatelů jsme nové ceníky obdrželi již na začátku května. Navýšení se napříč výrobci pohybovalo mezi 10 až 15 procenty. V současné době nemáme od našich dodavatelů informaci, že by se ceny másla měly v nadcházejících týdnech opět snižovat," řekla pro TN.cz mluvčí Pavla Hobíková z oddělení externí komunikace marketů Kaufland.

Související obsah

V akci se dá čtvrtkilová kostka koupit za cenu zhruba 40 Kč, najdete ji například v řetězcích Albert. V Globusu se pak máslo pohybuje okolo 44 Kč.

nor TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz