Andrej Babiš

Zeman jmenoval nového ministra, spravedlnost povede Kněžínek

Zeman jmenoval nového ministra, spravedlnost povede Kněžínek
Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý odpoledne ministrem spravedlnosti Jana Kněžínka. Resort spravedlnosti převzal po Taťáně Malé, jejíž rezignaci ráno odeslal na Hrad premiér Andrej Babiš. Kněžínek byl místopředsedou legislativní rady vlády

Kněžínek se s prezidentem sešel odpoledne. Hlava státu jej hned jmenovala ministrem a pověřila řízením Ministerstva spravedlnosti, Kancelář prezidenta o tom informovala v tiskovém prohlášení.

Babiš původně po rezignaci Malé avizoval, že požádá prezidenta, aby jej dočasně pověřil řízením ministerstva. Svůj názor ale záhy změnil.

"Pana prezidenta jsem požádal, aby vedením ministerstva spravedlnosti pověřil člověka, kterým nejsem já a není to ani nikdo jiný z vlády," uvedl Babiš v úterý ráno na tiskové konferenci po jednání vlády.

VIDEO: Prezident jmenoval nového ministra:

Jméno nejdříve prozradit nechtěl, považuje prý za slušnost, aby se ho jako první dozvěděl prezident. Nového nominanta ale ještě před polednem potvrdil předseda komunistů Vojtěch Filip. Je jím místopředseda Legislativní rady vlády Jan Kněžínek.

Související obsah

Spolu s žádostí o jmenování jejího nástupce odeslal premiér na Hrad i rezignaci Malé. Dnes už bývalá ministryně spravedlnosti se v pondělí večer rozhodla odstoupit poté, co vyšlo najevo, že měla opsat část diplomové práce.

"Nechtěl jsem poslouchat ty blbé kecy od opozice a twitterové bubliny. Nechtěl jsem, aby vypukla nová nepotřebná kampaň," vysvětloval Babiš, proč se nakonec nenechal pověřit řízením ministerstva spravedlnosti

Opozice okamžitě po rezignaci Malé začala kritizovat, že by měl ministerstvo spravedlnosti vést trestně stíhaný premiér. "Vítejte v Kocourkově! V Absurdistánu! V pekle! V Babišstánu. V ČR," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Další politici mluvili o výsměchu.

Související obsah

Premiér předpokládal, že prezident stihne jmenovat nového ministra ještě v úterý, tedy před středečním hlasováním o důvěře vládě. "Odpoledne je jmenování soudců na Hradě, takže jsem poprosil pana prezidenta, jestli by to šlo zorganizovat tak, aby se ten člověk už zúčastnil," doplnil Babiš.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz