Listerie

Listerie v mražené zelenině zabily už 9 lidí! Na tyto výrobky pozor

Listerie v mražené zelenině zabily už 9 lidí! Na tyto výrobky pozor
Zdroj: Profimedia

Velké obchodní řetězce napříč Evropou stahují z trhu mraženou zeleninu, která by mohla obsahovat nebezpečné listerie. Opatření se týká i České republiky, s varováním pro své zákazníky zatím přišel Lidl a Penny Market. Evropská organizace EFSA oznámila, že smrtící bakterie už zabily devět lidí.

Evropské obchodní řetězce včetně Tesca, Lidlu, Penny Marketu nebo Icelandu stahují z trhu desítky mražených výrobků, které by mohly obsahovat bakterie listerie. Ty podle odborníků mohou u člověka vyvolat vážné onemocnění zažívacího ústrojí (listeriózu) se symptomy podobnými chřipkové infekci. U rizikových skupin lidí (těhotné ženy, malé děti, staří lidé a osoby se sníženou imunitou) ale může být průběh nemoci daleko horší.

Evropská agentura European Food Safety Authority (EFSA) varovala, že listerióza od 8. června 2018 postihla 47 lidí, z čehož už jich nejméně devět zabila. Její výskyt se podařilo prokázat prozatím v pěti státech - v Rakousku, Dánsku, Finsku, Švédsku a ve Velké Británii.

Hlavním zdrojem listeriózy má být mražená kukuřice, která se kontaminovala v maďarském závodě. Není ale vyloučeno, že by bakterie mohla být obsažená i v mražených fazolích a špenátu, informuje britský Mirror. Maďarský úřad pro bezpečnost potravin už zakázal uvádět na trh všechny dotčené mražené zeleninové produkty. Ty, které se na trh dostaly, nařídil stáhnout.

Jen ve Velké Británii mizí na 43 druhů potenciálně nebezpečných produktů. Co se České republiky týče, s varováním pro své zákazníky prozatím přišly pouze obchodní řetězce Lidl a Penny Market. Jde však spíše o preventivní záležitost, zatím nejsou žádné zprávy o tom, že by některý z výrobků nebezpečné bakterie obsahoval.

Související obsah

Produkty, kterých se varování v ČR týká:

"Z důvodu preventivní ochrany spotřebitelů stahujeme z prodeje Zeleninovou směs s karotkou značky Freshona. Pokud jste si výrobek zakoupili, můžete jej donést do kterékoliv prodejny. Peníze Vám budou vráceny i bez účtenky," upozorňuje Lidl s tím, že varování se týká výrobků Freshona Zeleninová směs s baby karotkou, 1000g, všech dat minimální trvanlivosti od belgického dodavatele Greenyard N. V. Ostatní mražené výrobky značky Freshona nejsou tímto opatřením dotčeny!

Penny Market potvrdil, že výrobků mohli zákazníci koupit více. I v tomto případě se ale jedná o preventivní stažení výrobků. "Vážení zákazníci, náš dodavatel, firma GREENYARD, stahuje z důvodu preventivní ochrany spotřebitele z prodeje všechny šarže těchto výrobků: Brokolice mražená 450g PENNY, Kukuřice mražená 450g PENNY, Hrášek mražený 450g PENNY. Zákazníci, kteří si již tyto výrobky zakoupili, je mohou vrátit v jakékoliv z našich prodejen, kde jim samozřejmě bez pokladního dokladu budou vráceny peníze," sdělil řetězec.

Ačkoli na seznamu obchodních řetězců, které výrobky mají v sortimentu, je i Tesco, mluvčí společnosti Václav Koukolíček TN.cz oznámil, že zatím nemá žádné zprávy o tom, že by nebezpečná mražená zelenina měla být na českých pobočkách. V případě, že by se situace změnila, bude Tesco své zákazníky neprodleně informovat.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz