Cermat

Cermat chystá velké změny u maturit i přijímaček. Co bude jiné?

Cermat chystá velké změny u maturit i přijímaček. Co bude jiné?
Zdroj: Thinkstockphotos

Maturitní písemky i přijímačkové testy bude připravovat více odborníků. Zároveň se budou na jejich posouzení podílet experti různého zaměření. Oznámil to Cermat, který letos čelil obrovské vlně kritiky kvůli dvěma chybným zadáním.

"Nově se ve validačních komisích zvýší počet odborníků z nynějších dvou na tři až čtyři. Experti se budou v komisích pravidelně obměňovat. Tím se sníží riziko přehlédnutí chyby," sdělila Michaela Kleňhová, ředitelka Centra pro zjištění výsledků vzdělávání (Cermat).

Cermat tak chce zabránit, aby se opakovala letošní situace, kdy měly hned dva testy chybné zadání. V přijímačkách z češtiny, které skládali zájemci o osmiletá gymnázia, i v testech, které psali maturanti, byla úloha se dvěma možnými odpověďmi. Klíč ale uváděl jen jedno z nich.

Ministr školství Robert Plaga proto odvolal tehdejšího ředitele Cermatu Jiřího Zíku a po nové šéfce chtěl rychlé řešení tohoto problému. "Věřím, že posílením expertního týmu připravujícího testy a pečlivým prověřováním všech podnětů v průběhu zkoušek se nám podaří minimalizovat riziko chyb," uvedl Plaga.

Právě na nedostatek odborníků, kteří testy připravují, si stěžoval i bývalý ředitel. Úlohy totiž procházejí kontrolou několika odborných komisí a připravují je expertní týmy, jde ale stále o stejné lidi. "Jsme unavení," vysvětloval Zíka.

Související obsah

Nová opatření chce Cermat zavést už pro podzimní termín maturit. Nejdříve zvýší počet odborníků, kteří na vše dohlíží, poté chce rozšířit okruh expertů z institucí, s nimiž jsou testy konzultovány. V současnosti s nimi pomáhají vědci z Akademie věd, Jednoty českých matematiků a fyziků nebo odborníci z vysokých škol. Nově by měly být zapojeny i zahraniční instituty.

"Pokud přesto při vyhodnocování testů obdrží Cermat od hodnotitelů či veřejnosti upozornění na možnou chybu, podnět okamžitě prověříme a přijmeme opatření k nápravě," dodala Kleňhová. Více o chybách Cermatu čtěte zde.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz