Milan Chovanec

Chovanec: "Klidně složím mandát poslance!" ČSSD ho nevyloučí

Jako jediný z ČSSD Milan Chovanec nepodpořil vládu Andreje Babiše při hlasování o důvěře. Nechtěl se prý stavět proti členské základně, ale pohár v něm přetekl, uvedl v rozhovoru pro deník Právo. Zároveň řekl, že je připraven složit mandát poslance.

Chovanci vadilo především to, že v koaliční smlouvě se hnutí ANO a ČSSD domluvily na pěti ministrech sociální demokracie, jak bylo vyjednáno před podpisem. "Ale já jich pět tedy neviděl, viděl jsem jen čtyři," sdělil bývalý ministr vnitra deníku.

Naráží na případ Miroslava Pocheho, kterého jako ministra zahraničí neschválil prezident Miloš Zeman a namísto něj pověřil řízením resortu Jana Hamáčka. Ten už vykonává funkci ministra vnitra. Chovanec si myslí, že právě Poche byl rozhodující v referendu o vstupu ČSSD do vlády.

"Jsem přesvědčen, že pokud by v seznamu nebylo jméno Miroslava Pocheho na post šéfa diplomacie, tak by Praha nehlasovala pro vládu, takže by nikdy referendum vládu neschválilo," prohlásil Chovanec. Zároveň ale řekl, že nechtěl zradit členskou základnu, která hlasovala pro vládu.

Chovanec se tedy rozhodl podepsat koaliční smlouvu, zároveň ale nemohl vládu podpořit "kvůli svému svědomí". "Já se nechtěl stavět proti členské základně, ale ve mně už ten pohár přetekl a neuměl jsem si představit, že bych ve Sněmovně vstal a řekl 'pro návrh'," uvedl bývalý statutární místopředseda.

Související obsah

Následky je prý připraven nést, i kdyby ho to stálo mandát poslance. "Pokud by mě z klubu vyloučili, tak bych se mandátu okamžitě vzdal. Abych tam seděl sám v rohu jako nezávislý poslanec? To je úplná blbost," odmítl Chovanec.

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka ale odmítl, že by Chovance chtěli vyloučit z poslaneckého klubu či ze strany. "Věc je uzavřená," řekl Chvojka ČTK.

Z koaličních stran nepodpořili vládu jen dva poslanci. Kromě Chovance nepřišel na jednání ani poslanec ANO Jiří Mašek, který je na dovolené v zahraničí. Nakonec nevyslovil důvěru kabinetu ani komunista Zdeněk Ondráček, který se také nedostavil. Důvody má vysvětlit v pátek.


Podívejte se na reportáž TV Nova o hlasování:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Píše se na Deník.cz