Odstíny bolesti

Plavete pod vodou s otevřenýma očima? Expertka řekla, co hrozí!

Letní měsíce svádějí k plavání. Nejenže se při něm spolehlivě osvěžíte, ale je i zdravé. Přesto jsou mezi lidmi stále zažité některé mýty, které vám mohou i ublížit.

Plavat mohou děti hned od narození. Miminka do šestého měsíce věku si na vodu teprve zvykají a obvykle plavou pouze v doprovodu maminky. Teprve od půl roku začínají plavat ve větší skupině. Samotné plavecké styly se začínají učit kolem čtvrtého roku dítěte.

Plavání je ideálním sportem také pro dospělé. Váže se k němu ale několik mýtů, o kterých možná nevíte. Třeba to, že když vás bolí záda, plavání vám zaručeně pomůže. Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové to tak ale úplně není.

"Když mě bolí bedra, protože sedím v kanceláři a hrbím se, bolí mě to z důvodu tlaku nebo mám někde něco zkráceného. Voda v bazénu mívá kolem 28 – 29 stupňů a v chladu mají svaly tendenci tuhnout, takže jsem spíš zastáncem toho být v teple. Jít do vody, ale musí to být vířivka o 37 stupních. Pokud mě záda nebolí, tak jako prevenci na protažení můžu chodit plavat. Ale ve smyslu bolí mě záda, jde mi bolest do nohou, na to plavání nepomáhá," vysvětlila.

Související obsah

Pravdou naopak je, že plavání je šetrné ke kloubům. "Voda nadnáší a jste vyloučeni z gravitační síly," říká Bílková. Nejvíc energeticky náročný styl jsou prsa. Plavou se totiž stylem, že nejprve stojíte, při tempu vyvinete rychlost až 3 m/s, potom znovu dojde ke zpomalení. "Pro obézní lidi je to možná nejvhodnější," dodává expertka.

Často se skloňuje také otázka, zda je zdravé mít pod vodou otevřené oči. "Tekutina oku nevadí, vidíte rozmazaně. Kdybyste byli v chlorované nebo hodně slané vodě, může se oko vysušovat. Ale pětiminutové potápění s otevřenými očima nevadí. Pokud vás oči po plavání pálí, je vhodné je vypláchnout pitnou vodou," doporučuje Bílková.

ČTĚTE TAKÉ:

Dejte pozor na oči. Léto je plné nástrah
Jak si sami vyléčíte zánět spojivek?

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz