Uprchlíci

Uprchlíků proudí do Evropy méně. Přicházejí jinudy, varují odborníci

Uprchlíků proudí do Evropy méně. Přicházejí jinudy, varují odborníci
Zdroj: Profimedia

V prvním pololetí roku 2018 překročilo hranice Evropské unie přes 60 tisíc migrantů. Loni bylo číslo za stejné období dvojnásobně vyšší. Stále častěji uprchlíci přicházejí přes Španělsko, upouští od cesty centrálním Středomořím.

V červnu zaznamenal Frontex (Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž) asi 13 tisíc nelegálních překročení hranic. Minulý rok to byl více než dvojnásobek. Stejný poměr platí i pro celé první pololetí ve srovnání se stejným obdobím loni.

Vůbec poprvé od začátku migrační krize uprchlíci nejvíce využívali cesty západním Středomořím. Počet utečenců, kteří připluli do Španělska, se zvýšil o 166 procentních bodů oproti loňskému červnu. Oproti loňsku je zvýšení dvojnásobné. Touto trasou přicházejí lidé z Maraka, Mali a Ghany.

Využití cesty východním Středomořím pokleslo v červnu oproti květnu o třetinu. Zároveň ale přibývá migrantů, kteří přicházejí do Evropy přes Turecko. Nejvíce jsou mezi nimi zastoupeny národnosti syrské a irácké.

Související obsah

Počet uprchlíků, kteří do Evropské unie putují přes Itálii a využívají tak trasy centrálním Středomořím, poklesl o 87 procentních bodů oproti červnu 2017. Nejčastěji tuto cestu využívají Tunisané a Eritrejci.

Nejvíce využívaná trasa přes Balkán vede ze Srbska do Maďarska nebo Chorvatska, přichází jí ale stále méně utečenců. Alternativní cesta vede přes Albánii, Černou Horu, Bosnu a Hercegovinu, případně přes Srbsko do Bosny a Hercegoviny. Tady počet uprchlíků překračujících hranice spíše roste.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz