Dítě

Ordinace se plní zraněnými dětmi. Úrazům se přitom dá předejít!

Prázdniny jsou téměř v polovině a v některých krajích lékaři evidují až dvojnásobek zraněných dětí oproti běžným měsícům školního roku. Úrazy si nejčastěji odnášejí z nehod při sportu nebo hrách. Podle lékařů by k většině zranění vůbec nemuselo dojít.

Třináctiletý Max po příliš divoké vybíjené vyfasoval kvůli zlomenému prstu sádru na tři týdny. Právě různé zlomeniny, odřeniny a popáleniny jsou nejčastější úrazy, ke kterým děti během prázdnin přijdou. Nejčastější místa, kde se zraní: hřiště, silnice a vodní plochy a toky.

1. Voda

Ochranné pomůcky jsou základ - zejména jestli vyrážíte třeba sjíždět řeku. Na nebezpečných jezech podle půjčoven lodí není od věci přilba; plovací vestu by ale měl nosit každý bez výjimky. Přestože mít ji během cesty na sobě není ze zákona povinné.

Související obsah

Lékaři upozorňují také na časté úrazy spojené s tonutím v bazénu. Česko je v tomto ohledu velmoc - bazén najdete téměř na každé druhé zahradě. V době letních návštěv stačí pár minut hovoru s přáteli, kdy děti hlídají všichni a vlastně nikdo a neštěstí na sebe nemusí dlouho nechat čekat.

2. Silnice

Pády z kola jsou dalším velice častým úrazem dětí o prázdninách. I tady mají význam ochranné pomůcky. V případě kol jsou sice přilby u dětí povinné ze zákona, pro brusle a koloběžky ale žádná taková pravidla neplatí. Je tak jen na rodičích, aby si jejich děti chrániče braly.

3. Hřiště

Ani na hřištích - i když jsou ryze pro děti - se zranění úplně nevyhnou. Většinou za ně mohou pády z prolézaček, nejčastěji ale nepozornost rodičů. Podle zdravotních statistik roste počet úrazů zejména na dětských trampolínách. Lékaři skákání na nich označují za jednu z nejnebezpečnějších aktivit.

Související obsah

Zabránit úrazu můžete i na trampolíně - například tím, že dohlédnete na to, aby tam poskakovalo vždycky jenom jedno dítě.

Počet dětských úrazů v letních měsících stoupá například v Praze o dvacet procent, v Moravskoslezském kraji dokonce na dvojnásobek.

pez, Bára Divišová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dítě

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz