Biopark

Šelmy, které utekly, se tísní na pár metrech. Náprava je v nedohlednu

Šelmy, které před dvěma týdny utekly z přepravního vozu v Bioparku Štít na Královéhradecku, jsou podle veterinářů už tři měsíce chované v nevyhovujících podmínkách. Majitel je ale nikam přesouvat nechce, protože očekává, že po vydání přepravních dokladů ihned vycestují do turecké zoo. Zvířata úřady zabavit nemohou - v Česku totiž neexistuje zařízení, do kterého by se dala umístit.

Ve volné přírodě nachodí denně mnoho kilometrů, dokážou přeplavat i široké řeky, ale na východě Čech se tři šelmy musejí tísnit ve zvířecí garsonce. To nejsou dobré podmínky pro chov, říkají veterináři.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera dostane majitel bioparku závazný pokyn, aby podmínky šelem zlepšil.
"Samozřejmě, že tady trpí, ale ne naši vinou," přiznává vedoucí Bioparku Štít Antonín Hnízdil.

Majitel čeká na vývozní povolení do turecké zoo. Jenže do té doby by měl zvířatům podle veterinářů zajistit výběh alespoň 65 metrů čtverečních. Od dubna byly z přepravního vozu venku jen jednou, jenže kvůli tomu byly v obci nevídané manévry.

Související obsah

Majitel je prý přivezl z berlínského cirkusu a zachránil je tak před utracením. Jenže i to podle úřadů udělal v rozporu s pravidly. Za to, že dovoz nebyl řádně nahlášený, dostal podle Majera pokutu 30 tisíc korun.

Za jejich stávající zvířecí příbytek může majiteli hrozit mnoha set tisícová pokuta. Šelem se zoologické zahrady ujmout nechtějí. "Prostě nemají kapacitu. Tato zvířata často nemají jasný původ, nelze je zařadit do těch chovatelských programů," vysvětluje šéf královédvorské ZOO Přemysl Rabas.

Související obsah

Není možné je ani zabavit - není je totiž kam umístit. Pro velké šelmy není záchytné zařízení. V prohlášení Ministerstva zemědělství z minulého týdne stojí, že by zařízení mohla vzniknout na nevyužitých pozemcích a výdaje na provoz by byly v řádech milionů korun.

Ve Štítu není s vyšetřováním u konce ani policie. Stále není jasné, jestli zvířata někdo pustil, anebo je ošetřovatelé zapomněli zavřít.
 

vbo, Petr Brzek, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz