Dotace

Česko bojuje se suchem. Úřad dá 100 milionů za nápady

Česko bojuje se suchem. Úřad dá 100 milionů za nápady
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Nové problémy si žádají nová řešení. Aby dokázala Česká republika lépe čelit suchu, povodním, smogu a dalším, potřebuje inovativní projekty, které využívají netradiční nebo v Česku nepoužívané technologie s přínosem pro životní prostředí.

Na tzv. ekoninovace vyhlašuje Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) novou výzvu, ve které nabízí dohromady 100 milionů korun. Chytré nápady mohou zájemci o dotace předkládat u SFŽP ČR od 30. července do konce října 2018. Každý jednotlivý projekt může získat příspěvek až 20 milionů korun.


"Naší snahou je povzbudit obce, kraje či vysoké školy k tomu, aby se nebály připravit inovativní, průkopnické ekoprojekty," řekl ministr Richard Brabec. Uvítají projekty, které řeší nedostatek kvalitní pitné vody, zadržování vody v krajině, znečištění ovzduší, energetické úspory a další. "Obecně se však meze nekladou ani zaměření ani technickému řešení, důležité je, aby projekty, které uspějí a jejichž přínos bude ověřen, mohly být následně přeneseny do běžné praxe," dodal Brabec.

Související obsah


Zvýhodněné budou návrhy, které by se realizovaly v nejvíce znečištěných krajích, tedy v Karlovarském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Na ty na rozdíl od ostatních krajů přispěje rezort až 85 procenty z celkových nákladů.


Dotace na inovativní projekty nabízí rezort už podruhé. "Fond obdržel 21 námětů s požadovanou výší dotace 203 milionů korun. Expresní komisí bylo k podpoře doporučeno 12 projektů s požadovanou podporou 139 milionů," shrnul výsledky ředitel SFŽP ČR Petr Valdman.

Související obsah


Uspěl například litoměřický projekt startovacích bytů v bývalých Jiříkových kasárnách, které mají spotřebovávat méně energie, než sám vyrobí. "Za zmínku stojí i projekt, v rámci kterého bude z bioplynu produkovaného na čistírně odpadních vod v Havlíčkově Brodě vyráběn biomethan a ten následně použitý jako ekologická pohonná hmota nebo dodáván do sítě zemního plynu," uvedla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V prvním pololetí roku 2021 nejvíce zabíjel v Česku covid-19

V prvním pololetí roku 2021 zemřelo podle předběžných dat 76,7 tisíce obyvatel Česka. U 17,2 tisíce z nich bylo jako základní příčina smrti určeno onemocnění covid-19. Ve srovnání s druhým pololetím roku 2020 vzrostl počet zemřelých s touto příčinou o 6,9 tisíce, informuje Český statistický úřad (ČSÚ).

Píše se na Deník.cz