Zahalování

Konec zahalování v Dánsku. Chystají se velké protesty

Až půlroční vězení hrozí tomu, kdo od středy poruší v Dánsku zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Severská země se tak připojuje k několika dalším evropským státům, které podobné opatření zavedly již dříve. Proti normě se chystají v zemi také demonstrace.

Opatření schválené letos v květnu se zaměřuje nejen na burky a nikáby, ale také na kukly nebo falešné vousy. Zákon však nijak neomezuje nošení šátků, turbanů či židovských jarmulek, které zakrývají pouze vlasy.

“Je velice neuctivé skrývat svou tvář během komunikace na veřejnosti,“ uvedl již dříve dánský ministr spravedlnosti Sӧren Pape Poulsen.

Související obsah

Lidem, kteří tento zákon poruší, hrozí pokuta až 1000 dánských korun (přibližně 3 436 Kč). V případě dalšího porušení hrozí pokuta 10 000 dánských korun (asi 34 360 Kč) či odnětí svobody až na půl roku.

Nová legislativní norma povoluje, aby si občané zahalovali obličej pouze v případě, že k tomu mají nějaké “zřetelné důvody“, například ve chladném a mrazivém počasí. Zákaz se netýká ani motocyklových helem nebo karnevalových masek.

“Svůj nikáb si nesundám. A pokud ano, tak jen proto, že to budu sama chtít,“ prohlásila jednadvacetiletá studentka pedagogické školy. Není však jediná, která se odmítá vzdát nikábu. Spolu s dalšími odpůrkyněmi chystají ve středu v Kodani protestní průvod. Některé ženy chtějí jít na demonstraci se zakrytým obličejem.

Zahalování obličeje na veřejnosti zakázala v Evropě jako první Francie již v roce 2011. Následně přijaly podobné opatření také další země, jako například Bulharsko, Lotyšsko, Rakousko nebo Nizozemsko.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz